Axence nVision – Instalacja pierwszego agenta

Agent Axence jest podstawowym programem na monitorowanym stanowisku. Jego obecność jest wymagana wtedy kiedy chcemy uzyskać o nim więcej informacji niż podstawowe dane na temat sieci. Pośredniczy również w operacjach wykonywanych przez konsolę nVision takich jak masowa dystrybucja instalatorów, szczególnie tych o rozszerzeniu EXE, lub skryptów wykonujące jakieś bardziej skomplikowane akcje. Agent filtruje i blokuje zdefiniowane przez nas strony, aplikacje czy urządzenia, na podstawie reguł pobieranych z serwera. Umożliwia też uzyskanie zdalnego dostępu do pulpitu użytkownika. Możliwości jest sporo. Pamiętajmy jednak, że ogranicza nas licencja w zakresie ilości stanowisk. Zatem Instaluj rozsądnie.

W nowej 10 wersji instalatora Axence nVision, pierwszy agent automatycznie instalowany jest na lokalnym serwerze. Już na starcie nasza lista będzie wzbogacona o przynajmniej jedno urządzenie. Aby wdrożyć oprogramowanie na pozostałych stanowiskach musimy wygenerować odpowiednią paczkę lub skorzystać z pliku wykonywalnego. Najpierw jednak wygenerujemy. Przechodzimy do konsoli. Klikamy na zakładkę Narzędzia i opcje. W menu klikamy na przycisk Zainstaluj Agenta nVision.

Przycisk Zainstaluj Agenta nVision w konsoli
Przycisk Zainstaluj Agenta nVision w konsoli

Pojawi się okienko przygotowania pakietu MSI. Poniżej wpisujemy adres naszego serwera Axence nVision. Domyślnie powinien już tam się znaleźć, ale jeśli wykorzystujemy kilka kart sieciowych z dostępem do różnych podsieci, prawdopodobnie będziemy musieli zmienić. Po wszystkim klikamy na Przygotuj.

Okno przygotowywania paczki MSI
Okno przygotowywania paczki MSI

Kreator wygeneruje dla nas paczkę. Możemy ją skopiować w dowolne miejsce lub otworzyć jej lokalizację. Skopiujmy sobie ją na pulpit.

Okno przygotowywania paczki MSI
Okno przygotowywania paczki MSI

Tak przygotowana paczka musi powędrować na stanowisko, na którym ma funkcjonować agent. Jako, że jest to format MSI możemy zrobić to przez GPO. Instalator jest autonomiczny. Nie są wymagane żadne czynności od użytkownika.

Pakiet MSI agenta
Pakiet MSI agenta

Możemy jednak pominąć generowanie paczki i wybrać plik wykonywalny. Plik wykonywalny pozwala na wybór serwera Axence nVision w czasie instalacji. Nie jest więc to autonomiczny pakiet, ale dzięki temu mamy większą kontrolę. Taki plik wykonywalny znajduje się w katalogu instalacyjnym naszego serwera, a dokładniej w:

D:\Axence\Agents\

Mamy też tam między innymi aplikację mobilną do inwentaryzacji. Dla nas jednak najważniejszy jest plik nVAgentInstall.exe. Kopiujemy plik EXE na inne stanowisko.

Instalacja agenta w obu przypadkach wygląda praktycznie tak samo. Wystarczy uruchomić. Jedyna różnica polega na tym, że plik wykonywany zapyta się nas o adres IP lub DNS do serwera Axence nVision. Jest też prawdopodobieństwo, że wykryje go sam. Przygotowana paczka ma już zaszyty adres w swojej konfiguracji.

Wskazanie adresu IP lub DNS serwera Axence nVision
Wskazanie adresu IP lub DNS serwera Axence nVision

Podczas instalacji kreator powiadomi nas i poprosi o potwierdzenie dodania wyjątków do zapory sieciowej. Jeśli korzystamy z wbudowanej to kreator zrobi to za nas. W przypadku rozwiązań firm trzecich musimy to zrobić ręcznie. Po wszystkim zatwierdzamy operację zaznaczając I confirm that the exclusion has been added. Potem klikając na OK.

Komunikat o dodaniu wyjątków w zaporze sieciowej
Komunikat o dodaniu wyjątków w zaporze sieciowej

Gdy agent zostanie zainstalowany musimy odczekać przynajmniej kilka minut zanim rozpocznie się nawiązanie połączenia. Agent w międzyczasie zbiera informacje na temat konfiguracji sprzętu i wyślę je na serwer. My natomiast powinniśmy go już zobaczyć wtedy na liście. Na stanowisku natomiast pojawi się ekran powitalny i ikona obok zegara.

Menu agenta
Menu agenta

Mamy zainstalowanego agenta. Czas na zaznajomienie się z konsolą i poznanie jej możliwości.