Axence nVision – Pobieranie i instalacja

Zanim przystąpimy do instalacji musimy przygotować nasz serwer do pracy. A konkretnie ustawić mu stały adres IP. Jest to podstawa do jego prawidłowego funkcjonowania. Również zalecam, aby ta decyzja należała do przemyślanych. Zmiana adresu IP w środowisku produkcyjnym potrafi przysporzyć wiele problemów. Szczególnie, gdy mamy zainstalowaną znaczącą ilość agentów. Musimy wtedy rozpropagowywać nowy adres atlasu pod warunkiem, że stary nie jest jeszcze zajęty. Czeka nas wtedy długi czas oczekiwania i podwójny adres na serwerze. Chyba, że wszystkie stacje łączą się bez przerwy. Ale zostawmy już tą kwestię. Przykłady będą prezentowane na systemie Windows 7. Z racji tego, że klienckie są również obsługiwane, a edycją serwerową na ten moment nie dysponowałem, opracowałem ten poradnik właśnie na nim. System na szczęście nie ma tutaj aż tak znaczenia. Ważne, aby miał odpowiednie zasoby no i adres IP, który ustawiamy wchodząc w połączenia sieciowe.

Konfiguracja adresu IP w systemie Windows
Konfiguracja adresu IP w systemie Windows

W moim przypadku jest to adres 192.168.80.8. Nie może on być w zakresie serwera DHCP. Jesteśmy w stanie przydzielić więcej niż jeden adres. Na przykład z kilku podsieci. Axence nVision będzie prawidłowo funkcjonował. Musimy wtedy jednak przygotowywać oddzielne pakiety agentów, które będą wskazywały na odpowiedni adres IP. Technika może być wykorzystywana w sytuacji kiedy posiadamy kilka fizycznych lub wirtualnych podsieci.

Gdy już mamy przygotowany serwer czas na pobranie instalatora. W warunkach testowych muszę skorzystać z głównej strony producenta. Gdy mamy wykupioną licencję wraz z wsparciem to dostaniemy źródła gdzie będziemy mogli pobrać nowsze wersję niż te, które są dostępne na stronie głównej. Ale w początkowych fazach wdrożenia nie ma to istotnego znaczenia. Czasami warto się wstrzymać z aktualizacją, ponieważ nowa wersja może zawierać błędy. Poczekaj z tydzień aż zostanie dokładnie zbadana, a potem aktualizuj. A więc wchodzimy na stronę producenta.

Strona internetowa pobierania Axence nVision
Strona internetowa pobierania Axence nVision

Szukamy przycisku z napisem Pobierz nowe nVision 10. I to w zasadzie tyle. Po chwili rozpocznie się pobieranie. Jeden instalator zawiera w sobie zarówno serwer jak i konsolę. Zatem przyda się również na komputerach, gdzie administratorzy będą uzyskiwać dostęp. Gdy już mamy pobrany plik możemy przejść do instalacji.

Instalacja serwera Axence nVision

Odpalamy nasz instalator. Pierwsze co się pojawi to wybór języka. Domyślnie powinno być już zaznaczone na polski.

Akceptacja umowy licencyjnej
Akceptacja umowy licencyjnej

Przewijamy stronę startową i akceptujemy regulamin. W oknie wyboru ścieżki instalacji wskazujemy lokalizację, gdzie chcemy, aby nVision było zainstalowane. Ważne jest to, aby była to docelowa partycja, ponieważ w głównym katalogu przechowywane są również pliki bazy danych.

Wskazanie ścieżki instalacji
Wskazanie ścieżki instalacji

Jako, że jest to serwer musimy zainstalować pełną wersję. Zatem wybieramy pierwszą opcję Zainstaluj serwer Axence nVision i konsolę zarządzającą.

Wybór trybu instalacji
Wybór trybu instalacji

Jeśli chcemy utworzyć skrót na pulpicie to pozostawiamy pole zaznaczone. W kolejnym ekranie klikamy już na przycisk Instaluj. Zanim jednak proces wystartuje pojawi się komunikat.

Ostrzeżenie o dodaniu wyjątków do zapory sieciowej
Ostrzeżenie o dodaniu wyjątków do zapory sieciowej

Chodzi tu o zaporę ogniową. Jeśli używamy innego producenta niż ta wbudowana w system Windows, prawdopodobnie wyjątki musimy zdefiniować ręcznie. W przeciwnym razie możemy to zignorować. Instalator Axence automatycznie je dodaje do zapory systemowej. Zaznaczamy kwadracik Potwierdzam, że wyjątki zostały dodane i klikamy na OK. Instalacja powinna już ruszyć.

Proces instalacji oprogramowania Axence nVision
Proces instalacji oprogramowania Axence nVision

Na ekranie będą pojawiać się po kolei wszystkie kroki podejmowane przez kreator. Instalacja trwa, w zależności od wydajności serwera, od kilku do kilkunastu minut.

Proces instalacji oprogramowania Axence nVision
Proces instalacji oprogramowania Axence nVision

Na koniec zostaniemy poproszeni o ponowne uruchomienie systemu. Wybieramy pierwszą opcję i klikamy na Zakończ.

Ponowne uruchamianie komputera
Ponowne uruchamianie komputera

Po ponownym uruchomieniu systemu możemy odpalić naszą konsolę. Na pulpicie powinna pojawić się ikona Axence nVision. Za pierwszym razem, program musi przygotować bazę danych. Czasami trwa to parę minut, ale musisz w tym momencie wykazać się cierpliwością. Na szczęście procedura obowiązuje tylko na początku. Kolejne uruchomienia będą przebiegać szybciej.

Ekran powitalny oprogramowania Axence nVision
Ekran powitalny oprogramowania Axence nVision

Na tym etapie możemy zakończyć rozdział. W kolejnym przejdziemy już do wstępnej i rozszerzonej konfiguracji narzędzia. Tutaj skupiliśmy się głównie na instalacji. Jak widać nie jest w niczym skomplikowana. Po prostu polega na wyklinaniu paru okienek.

Wstępna konfiguracja

Konfiguracja serwera Axence nVision dzieli się tak naprawdę na trzy etapy.

  • Wstępna – Wykonywana przy pierwszym uruchomieniu konsoli. Wykonywane jest wstępne skanowanie sieci, rejestracja konta i załadowanie licencji. Etap obowiązkowy.
  • Ogólna – Definiujemy dokładniejsze opcje i dostosowujemy działanie programu do naszych potrzeb po kolei przeklikując odpowiednie opcje. Krok można pominąć, ale generalnie nie zalecam. Otóż serwer Axence nVision w swoich opcjach konfiguracyjnych posiada elementy dość istotne dla na przykład archiwizacji danych. Możemy decydować co i ile będzie przechowywane, jakie usługi będą monitorowane czy zdefiniować serwis Helpdesk. Na tym przykładzie pokaże oczywiście co i gdzie skonfigurować.
  • Wdrożeniowa – Ostatni etap to oczywiście instalacja i konfiguracja agentów. Jest dostępna zautomatyzowana opcja poprzez wygenerowanie instalatora MSI, a następnie dystrybucję za pośrednictwem GPO.

Zacznijmy najpierw od wstępnej konfiguracji, która jest uruchamiana zaraz przy pierwszym odpaleniu konsoli. Zobaczymy ekran powitalny, gdzie wyświetlane są komunikaty na temat postępu tworzenia bazy danych i przygotowania środowiska. Po chwili powinniśmy ujrzeć pierwsze okno skanowania sieci.

Okno skanowania sieci
Okno skanowania sieci

Podajemy pierwszą lub główną podsieć, w której znajdują się nasze urządzenia do monitorowania. Podajemy adres z zerem na końcu. Zależy nam na zeskanowaniu wszystkich adresów, a nie konkretnych. Opcja Skanuj podsieci pozwoli nam wykryć pozostałe. Przydatne, gdy mamy w swojej infrastrukturze VLAN’y. Warunkiem oczywistym jest zapewnienie dostępu do nich serwerowi Axence. Opcja Jeśli to możliwe, określ zależności pomiędzy urządzeniami, pozwoli nam automatycznie skonfigurować tak mapę, aby było wiadome co jest do czego podłączone.

Proces skanowania sieci i wykrywanie urządzeń
Proces skanowania sieci i wykrywanie urządzeń

Skanowanie sieci trwa od kilku do kilkunastu minut. Czasami sprawia wrażenie, że proces się zawiesił, ale staraj się wykazać cierpliwością. Wbrew pozorom serwer cały czas pracuje. Pamiętaj również, że nVision w tym momencie skanuje urządzenia i ich porty. Jeśli w podsieci są jakieś rozwiązania zabezpieczające przed tego typu operacjami to należy powiadomić ich administratorów. W przeciwnym wypadku może Cię czekać nieprzyjemna sytuacja.

Kolejny krok to oczywiście licencja. Po zakupie możemy zalogować się na nasze konto i wprowadzić klucz. Natychmiast oprogramowanie sprawdzi i ustawi odpowiednią ilość agentów jakie mogą się łączyć z serwerem. W moich środowisku testowym muszę skorzystać z darmowej licencji zatem wybieram pierwszą opcję.

Wybór licencji Axence nVision
Wybór licencji Axence nVision

Darmowa licencja wymaga wpisania adresu email i założenia konta. Standardowo w tego typu programach.

Rejestracja darmowej licencji
Rejestracja darmowej licencji
Okno rejestracji nowej darmowej licencji
Okno rejestracji nowej darmowej licencji

Konsola wyświetli nam okienko z informacją o zainstalowaniu agenta. Ja wolę jednak zrobić to później. Mamy wtedy większą pewność, że po stronie serwera już wszystko gra i nie trzeba będzie później agentów przeinstalowywać.

Powiadomienie o instalacji agentów
Powiadomienie o instalacji agentów

No to wstępną konfigurację mamy za sobą. Czas teraz na przedstawienie tej ogólnej po stronie serwera, ale o tym w następnym rozdziale.