Axence nVision – Poradnik instalacji i konfiguracji

Axence nVision to coraz bardziej zyskujące na popularności w polskich sieciach komputerowych narzędzie, które pomaga zarówno pojedynczym specjalistom jak i całemu zespołowi kontrolować oraz monitorować infrastrukturę IT. W tym krótkim poradniku postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą oraz przedstawić pokrótce na czym polega działanie tytułowego systemu. Po lekturze będziesz w stanie bez problemów poruszać się po podstawowych funkcjonalnościach konsoli jak i również samodzielnie wdrożyć rozwiązanie we firmie. Podzielę się też dobrymi praktykami jakie poznałem oraz dowiedziałem się od innych specjalistów Axence.

Spis treści

 1. Wprowadzenie
 2. Co to jest Axence nVision?
 3. Kiedy warto wdrażać i co go wyróżnia?
 4. Aspekty techniczne
 5. Wdrażanie i konfiguracja
  1. Pobieranie i instalacja serwera Axence nVision
  2. Konfiguracja serwera
  3. Instalacja pierwszego agenta
  4. Zaznajomienie się z konsolą nVision
  5. Inwentaryzacja i środki trwałe
  6. Monitorowanie i blokowanie urządzeń
  7. Zarządzanie użytkownikami
  8. Axence nVision Helpdesk
 6. Podsumowanie

Wprowadzenie

Praca specjalisty IT czy pracownika wsparcia technicznego polega na rozwiązywaniu wielu ważnych, często skomplikowanych, problemów technicznych. Duża liczba stanowisk i rozbudowana infrastruktura serwerowa mnożą te zagadnienia z dnia na dzień. Kontrola jest więc sprawą priorytetową. Jej brak najczęściej doprowadza do chaosu i niewiedzy. A to niesie ze sobą konsekwencje w postaci spadku produktywności wsparcia IT. Usterki techniczne komputerów dotyczą praktycznie każdego. Niemalże wszystko w dzisiejszych czasach wysyłane jest elektronicznie. Komputery odpowiadają za sterowanie maszynami, a pracownicy biurowi dziennie przetwarzają setki megabajtów informacji. Dokumenty piszemy w edytorach tekstu, maile odbieramy przez Outlooka czy Thunderbirda, a faktury rejestrujemy w programie. Jakakolwiek usterka czy to sprzętu IT czy sieci doprowadza do przestoju lub spadku wydajności pracy. Jednym z wielu rozwiązań jakie są stosowane to oprogramowanie do zarządzania i monitorowania infrastruktury IT. W większości przypadków okazuje się receptą na sukces w wyniku sprawnego i niezawodnego funkcjonowaniu sprzętu.

Pracując jako samodzielny informatyk, a później w zespole, wielokrotnie poruszane były zagadnienia dotyczące inwentaryzacji, przepływu danych, raporty, licencjonowanie czy procedury. Brak któregoś z punktów najczęściej doprowadzał do katastrofy. Praca po godzinach i stres. Każde żądanie jakiejkolwiek informacji oznaczało pół dnia bawienia się w inspektora i doszukiwanie się papierów. W pewnym momencie pracodawca oczekiwał sprawniejszych kroków. Nie mając wyjścia musiałem sięgnąć po Excela. Opisane urządzenia, wprowadzone licencje, wykresy wyglądały znacznie lepiej niż tymczasowo utworzony plik TXT, a w nim to co było na dany moment potrzebne. Aktywne prowadzenie dokumentacji pozwoliło również wypracować pewne standardy i procedury.

Dokumentacja papierowa to nie wszystko

Inwentaryzacja inwentaryzacją, ale świadomość na temat tego jakie mam komputery w sieci to nie wszystko. Samodzielny informatyk oprócz pilnowania i prowadzenia dokumentacji musi rozwiązywać bieżące problemy z jakimi mierzą się jego użytkownicy. Nie zawsze jest to takie proste. Zdarzają się sytuacje kiedy nad pojedynczym problemem spędzamy cały dzień, a może i dwa. A w między czasie telefony rozbrzmiewają, a dzienniki się przepełniają. Wychodząc z jednego biura za chwilę musisz wejść do następnego. I tak zaczynasz i kończysz każdy dzień. A na aktualizację i prowadzenie dokumentacji czasu brak.

Mając już nieco doświadczenie, do mojej głowy napływały kolejne pytania. Jak to wszystko zautomatyzować? Poszukując rozwiązania natknąłem się na Axence nVision z dwóch powodów. Podstawowa wersja jest darmowa. Obsługa narzędzia w miarę prosta. Jako, że zaczynałem przygodę z tym oprogramowaniem w dość małej firmie, gdzie budżety są stosunkowo małe, byłem skazany na samodzielne wdrożenie. Było, więc to idealne rozwiązanie dla młodego informatyka, który chciał usprawnić swoją pracę.

Po wstępie do tej krótkiej historii czas przybliżyć co to jest tak naprawdę Axence nVision. Jak wdrażać. Jak obsługiwać. Na podstawie własnych doświadczeń jakie zdobyłem przez prawie cztery lata pracy nad tym narzędziem, postanowiłem złożyć całą wiedzę w jednym miejscu i przelać ją na swojego bloga. Najpierw zacznę od dokładnego przybliżenia wizerunku tytułowego oprogramowania.