Co to jest Intel VT-x/EPT oraz AMD-V/RVI?

Procesory Intela i AMD coraz bardziej zaskakują nas swoimi możliwościami. Szczególnie, gdy wybieramy je z myślą o wirtualizacji. Lista technologii, jakie obsługują jest dłuższa z roku na rok. Tym razem bliżej przyjrzymy się technologii EPT i RVI.

Swego czasu szukałem odpowiedzi na jedno z moich wielu pytań. Interesowała mnie funkcja Virtualize Intel-V/EPT or AMD-V/RVI. Znajdziemy ją w ustawieniach procesora dla VMware Workstation. Na czym ona polega i co potrafi? Już wyjaśniam poniżej.

Intel-V/ETP i AMD-V/RVI to technologia, która musi być wspierana przez procesor. Za jej obsługę odpowiada wirtualizator. Pozwala ona na przekazanie sprzętowego wsparcia wirtualizacji do maszyny wirtualnej. Dzięki temu system operacyjny gościa może korzystać z jej zalet w taki sam sposób jak gospodarz. Na wirtualnym komputerze będziemy mogli zainstalować oprogramowanie do wirtualizacji takie jak Hyper-V, VMware ESXi czy wykorzystać w pełni VirtualBox oraz VMware Workstation, i stawiać kolejne maszyny. Zarówno 32 jak i 64 bitowe. Otwiera również to przed nami możliwość korzystania z aplikacji korzystających z walorów wirtualizacji. Technologia w głównej mierze stosowana jest do testowania oprogramowania wymagających od sprzętu wsparcia wirtualizacji lub tworzenie laboratoriów w celach edukacyjnych. Nie nadaje się do produkcyjnych zastosowań. Wyobraźmy sobie wydajność wirtualizacji na wirtualizowanym systemie. Zataczamy ogromną ścieżkę, która wiąże się ze sporymi opóźnieniami w przetwarzaniu. Funkcja ETP i RVI na razie wspierana jest przez niewiele procesów. Jest to jak na razie nowość. Wymaga też dysponowania sporą mocą obliczeniową stacji roboczej lub serwera.

Jak na razie funkcje przekazania wsparcia wirtualizacji posiadają produkty VMware. W innych rozwiązaniach prawdopodobnie trzeba będzie jeszcze poczekać. Choć akurat ta funkcjonalność, będzie miała ograniczoną liczbę odbiorców.