Co to jest Intel VT-x/EPT oraz AMD-V/RVI?

Procesory Intela i AMD coraz bardziej zaskakują nas swoimi możliwościami. Szczególnie, gdy na wybór wpływ ma wirtualizacja. Lista technologii, jakie obsługują jest dłuższa z roku na rok. Tym razem bliżej przyjrzymy się technologii EPT i RVI. Obecna od pewnego czasu stwarza nowe możliwości, o których zapewne wszyscy nie wiedzą. Swego czasu szukałem odpowiedzi na jedno z moich wielu pytań. Interesowała mnie właśnie funkcja Virtualize Intel-V/EPT or AMD-V/RVI. Znajdziemy ją w ustawieniach procesora dla VMware Workstation. Na czym ona polega i co potrafi? Żeby zrozumieć ideę tego rozwiązania najpierw przybliżę co to dokładnie jest.

Wirtualizacja Intel-V/ETP i AMD-V/RVI

Intel-V/ETP i AMD-V/RVI to technologia, która musi być wspierana przez procesor. Za jej obsługę odpowiada wirtualizator. Pozwala ona na przekazanie sprzętowego wsparcia wirtualizacji do maszyny wirtualnej. Dzięki temu system operacyjny gościa może korzystać z jej zalet w taki sam sposób jak gospodarz.

Otwiera to przed nami nowe możliwości, które dotąd były możliwe tylko na systemie gospodarza. Na wirtualnym komputerze będziemy mogli zainstalować oprogramowanie do wirtualizacji takie jak Hyper-V, VMware ESXi czy wykorzystać w pełni VirtualBox oraz VMware Workstation i stawiać kolejne maszyny. Zarówno 32 jak i 64 bitowe. Aplikacje wymagające do prawidłowego funkcjonowania wsparcia wirtualizacji również nie będą miały już problemu na maszynie wirtualnej. Zainstalują się bez problemu i będą funkcjonowały tak samo jak na systemie hosta.

Technologię w głównej mierze stosuje się do testowania oprogramowania lub przy tworzeniu laboratoriów w celach edukacyjnych. Nie nadaje się do produkcyjnych zastosowań. Wirtualizacja w wirtualnym środowisku to koszt na poziomie 30% w zakresie wydajności funkcjonujących systemów. Zataczamy ogromną ścieżkę, która wiąże się ze sporymi opóźnieniami w przetwarzaniu.

Które procesory obsługują ETP i RVI?

Funkcja ETP i RVI wspierana jest nie przez wszystkie procesory. Po pierwsze dlatego, że jest to stosunkowo jeszcze nowa technologia, a po drugie moc. Niektóre procesory mimo, że mają sprzętowe wsparcie wirtualizacji niekoniecznie mają wsparcie dla EPT/RVI. Argumentuje się to tym, że tak zwana wirtualizacja zagnieżdżona to dość zasobożerny proces, który może być obsługiwany tylko w środowiskach o zwiększonej mocy obliczeniowej. Zatem uruchamianie go na słabszych procesorach nie miałoby najmniejszego sensu. Czas uruchamiania takiego środowiska trwałby zbyt długo.

Do wykorzystania funkcji ETP/RVI trzeba jeszcze wyposażyć się w odpowiedni wirtualizator, który go obsługuje. Jednym z pierwszych jest VMware. Oferuje on funkcję w dwóch swoich produktach – VMware Workstation oraz VMware ESX. Pozostałe prawdopodobnie będą miały zaimplementowaną obsługę przy najbliższej aktualizacji.