Czas na podsumowanie 2020 roku

Podsumowanie 2020. Czas refleksji, nowych postanowień oraz planów. Zapewne wielu zgodzi się ze mną, że poprzedni był czasem nietypowym. Nagła pandemia, przymusowy lockdown. Trudny czas, w którym trzeba poradzić sobie z izolacją i ograniczonymi kontaktami towarzyskimi. Dla mnie osobiście rok ten nie był zły. Nowa praca, obrona magisterki. Mógłbym wymieniać wiele sukcesów jak i porażek. Na pewno muszę przyznać, że był to dla mnie pracowity czas ze względu na to, że wdrażałem się w nowy projekt i musiałem napisać pracę dyplomową.

Podsumowanie 2020 - M.D Atelier Logo

Ale dzisiaj nie chciałbym męczyć was historyjkami. Jest nowy rok, więc postanowiłem zrobić podsumowanie 2020. Krótko opisać swoją działalność na blogu i co dotychczas udało mi się opublikować. Osoby, które nie miały jeszcze okazji zapoznać się z zawartością mają okazję żeby to nadrobić.

Podsumowanie 2020 – Poradniki IT

Początki mojego bloga można uznać za umieszczenie mojego pierwszego wpisu, czyli 2 lipca 2017. Ukończyłem wtedy poradnik wydany w formie PDF o tytule CCleaner Konfigurowanie i użytkowanie. Nie był to jakiś większy projekt. Krótka treść, nieco odbiegająca od zwykłego wpisu, mają zapoczątkować coś nowego.

ESET Remote Administrator

Przez długo okres czasu nic się wiele nie działo w tej kwestii. Głównie ograniczałem się do mniejszych wpisów, gdzie w sposób prosty przekazywałem wiedzę z codziennych wyzwań jakie musiałem stawić czoło. Do czasu kiedy zacząłem brać udział we wdrożeniach. Firmy, w których pracowałem zapoczątkowały pewne koncepcje. Tak właśnie narodził się pomysł na poradniki o Axence nVision oraz ESET Remote Administrator. Pierwszy opisuje popularny program do centralnego zarządzania i inwentaryzacji sieci komputerowych. Udzielania wsparcia użytkownikom czy dystrybuowania oprogramowania na stanowiskach roboczych. Kompleksowe rozwiązanie, które wdrażałem w dwóch firmach, postanowiłem opisać na swoim blogu. Drugi poradnik dotyczy z kolei najpopularniejszego na świecie pakietu antywirusowego firmy ESET. Remote Administrator to centralne zarządzanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością komputerów i zależy nam na pełnej kontroli pod względem bezpieczeństwa. W poradniku zarówno jednym jak i drugim opisuje jak zainstalować, skonfigurować i używać tych rozwiązań.

Poradniki z usług Windows Server

Kończąc karierę administratora sieci, a zaczynając programisty chciałem oczywiście podtrzymać cykl wydawniczy treści związanych z pierwszą profesją jaką się zajmowałem. Niedawno udało mi się wypuścić dwa artykuły powiązane z administracją popularnego systemu operacyjnego na serwerach korporacyjnych – Windows Server. Nie są one związane z bezpośrednim zarządzaniem lub obsługą, lecz dotyczą jego usług, a dokładnie roli jakie może pełnić w sieci. W pierwszym artykule przedstawiłem krok po kroku jak wdrożyć Windows Server Update Services. Repozytorium aktualizacji, przechowujące lokalną kopię usługi Microsoft Update. Ze względu na trudność obsługi tego narzędzia bardzo często jest pomijana przez administratorów, a potrafi bardzo mocno usprawnić proces aktualizacji stacji roboczych. Pod koniec roku ukończyłem dużo wcześniej planowany poradnik o Windows Deployment Services. Poświęcony instalacji zdalnej systemów operacyjnych wykorzystując do tego produkty Microsoftu.

Podsumowanie 2020 - Poradnik Windows Deployment Services

W każdym opisuje dokładnie jak zainstalować rolę i poprawnie ją skonfigurować. Zwracam uwagę na każdy drobny szczegół. Tam gdzie jest to konieczne zmuszam czytelnika do głębszego zastanowienia i przekazuje zalecenia do różnych sytuacji. Całość jest oczywiście wzbogacona zrzutami ekranu, aby było możliwe zwizualizowanie w praktyce jak wyglądają procedury konfiguracyjne.

Wirtualizacja

Pojęcie wirtualizacji bardzo mocno interesowało mnie już za czasów liceum. Miałem wtedy do czynienia z narzędziem pokroju VirtualBox czy VMware. Gdy rozpocząłem pracę pojawił się już wtedy Hyper-V i ESX. Poznałem również Citrixa przy okazji pisania swojej pracy magisterskiej poświęconej właśnie temu zagadnieniu. Wiedzę i doświadczenie jaką zdobyłem umieściłem w pierwszym artykule Klient wirtualizacji dla stacji roboczej. Opisałem krótko powyższe produkty ułatwiając przyszłym użytkownikom ich wybór. Szczególnie na początku kiedy jest to naprawdę trudne. Moje artykuły to nie tylko wiedza, ale i również ciekawostki. W jednym z nich, Co to jest Intel VT-x/EPT oraz AMD-V/RVI?, wyjaśniam nową technologię wprowadzaną w procesorach. VMware pozwala dzięki niej przekazać obsługę wirtualizacji do maszyny wirtualnej, co to z kolei pozwala wirtualizować kolejne maszyny z pełną obsługą. Chodź korzysta z niej stosunkowo rzadko to czasami potrafi zainteresować. Szczególnie w produktach Workstation i ESX.

Oczywiście na tym nie poprzestałem. Później poruszyłem tematykę wirtualizacji samego oprogramowania, czyli popularnych programów Portable. Opisałem jak je się tworzy, jakie posiadają ograniczenia, ale również i korzyści. Przybliżyłem również szersze zastosowanie dysków wirtualnych Microsoftu w artykule Zastosowanie dysków wirtualnych VHD. Jako administrator, ale i również programista warto zajrzeć do wpisu Praca na maszynach wirtualnych, gdzie przedstawiam technologię wirtualizacji jako narzędzie pracy.

Trochę bezpieczeństwa i trochę administracji

Chodź nie uważam się za bezpiecznika czy prawdziwego informatyka, to na początku mojej kariery wcześniej czy później musiałem się z tymi pojęciami zmierzyć. Jednym z najtrudniejszych była ta pierwsza kwestia, czyli dbanie o bezpieczeństwo sieci i jego użytkowników. Pamiętam swoje pierwsze zadanie jakie dostałem od przełożonego. Celem było pozbycie się spamu na skrzynkach pocztowych pracowników. To zmobilizowało mnie nie tylko do poznania szerzej danego zagadnienia, ale i również do opracowania artykułu Walka ze spamem, gdzie właśnie opisuje w praktyce skutki swoich działań. Na tym oczywiście nie poprzestałem. Dbanie o bezpieczeństwo skłoniło mnie do wielu refleksji. Między innymi takie jak Oprogramowanie antywirusowe. Jakie dzisiaj jest? czy Antywirus kosztem wydajności.

Zacząłem myśleć o bezpieczeństwie nie tylko pracowników firmy, w których pracowałem, ale i również swoim czy zwykłych użytkowników domowych. Tutaj zrodził się wtedy kolejny pomysł na wpis – Program pobierający program, czyli menadżery i asystenci pobierania. Tego typu treści nie zawsze są może warte naśladowania, w końcu nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale mogą stanowić ciekawostkę lub inspirację do innych działań.

Oprócz bezpieczeństwa miałem również po prostu codzienne życie w IT. Kupując porządny sprzęt spotkałem się z wieloma nowościami i problemami podczas dobierania komponentów. W konsekwencji złożyłem swój nowy komputer i napisałem wpis, Składanie komputera. Na co zwracać uwagę?, aby inni w przyszłości nie popełniali tych samych błędów co ja. W jednej z firm miałem system Helpdesk, na którym pracownicy zgłaszali mi rzeczy wymagające interwencji. Ich rozwiązanie zajmowało czasami bardzo dużo czasu. Takie przypadki postanowiłem opisywać na swoim blogu. Tak też powstał artykuł o Przenoszenie licencji pakietu Microsoft Office. Nie wszystkie co prawda dotyczyły bezpośredniego problemu, ale były z nim powiązane. Pierwsze spotkanie z nowym systemem skoczyło się wpisem Czy poleciłbym Windows 10?, a ciągła walka o wydajność sprzętu tym, Walka z telemetria w systemach Windows. Co w sumie ten drugi okazał się bardzo popularny przez pewien czas.

Treści dotyczące zagadnień IT to oczywiście temat, który mam nadzieję będę miał jeszcze czas ciągnąć przez cały czas.

Podsumowanie 2020 – Pierwsze wpisy programistyczne

Na początku, gdy powstał blog nie miałem jeszcze takiego doświadczenia z programowaniem, a przy najmniej na takim poziomie, aby jeszcze o tym pisać. Dlatego wpisy związane z kwestiami programistycznymi musiały się pojawić później. Do tej pory udało mi się opisać narzędzie bazodanowe w artykule MySQL Workbench – zarządzanie i modelowanie baz danych. Po tym przyszła kolej na Najprzydatniejsze rozszerzenia Visual Studio. Kiedy już trochę pracowałem jako zawodowy programista mogłem odpowiedzieć między innymi na pytanie Czym jest DevExpress?. Są to jednak proste wpisy dające początek czemuś nowemu.

Podsumowanie 2020 - Entity Framework Code First

Dopiero od niedawna wszedłem w treści techniczne. Mając za sobą już jakiś bagaż doświadczeń nabrałem odwagi do tego, aby opisać jakąś bibliotekę. Padło na Entity Framework. Zacząłem ją intensywnie używać w momencie zmiany pracy do takiego stopnia, że nowy wpis rozdzieliłem na dwa osobne – Entity Framework Code First i Entity Framework Database First. Opisuje w nich czym są te dwa podejścia, jak je wykorzystać i jak wygląda jej kod. Mam nadzieję, że nowy rok da więcej takich wpisów.

Podsumowanie 2020 i plany na przyszłość

Nie ukrywam, że plany na 2020 rok mam dość ambitne. Po pierwsze chciałbym zwiększyć ilość treści jakie będą pojawiać się na blogu. Czas jaki mam do dyspozycji dość mocno mnie ogranicza w tym zakresie, ale mam nadzieję, że znajdzie się na to jakiś sposób. Podejmuje również próby pracy nad pobocznymi projektami, które mógłbym wydać samodzielnie. Czy mi się uda. Czas pokaże. Wcześniejsze próby niestety zakończyły się niepowodzeniem.

Na blogu czeka mnie jeszcze zmiana szablonu. Zwiększenie promocji i aktywności w sieci. Już teraz można odwiedzić stronę na Facebooku przygotowaną właśnie specjalnie dla tego bloga. Będę również myślał nad tym, aby treści lepiej rozwiązywały sprawy bieżące użytkowników niż przekazywały suchą wiedzę. Tego możecie mi życzyć w nowym roku, a ja wam życzę, aby był dla was lepszy niż poprzedni. Do zobaczenia i zapraszam do odwiedzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *