Czym jest Telerik?

Telerik to kolejny zestaw kontrolek używany przez deweloperów technologii WPF, WinForms, ASP.NET, a od niedawna ASP.NET Core. Konkuruje głównie z DevExpress (o którym również miałem okazję wspomnieć we wpisie Czym jest DevExpress?). Oprócz standardowych komponentów usprawniających projektowanie interfejsu aplikacji, Telerik dostarcza również narzędzia, które ułatwiają debugowanie i testowanie takie jak Test Studio czy JustMock.

Telerik rozpoczął swoją działalność nieco później, bo dopiero 2002 roku. Jest młodszy od DevExpress (1998). Mimo tego zdołał przekonać do siebie wiele firm. Do dziś korporacje i mniejsze przedsiębiorstwa wykorzystują kontrolki do tworzenia różnego rodzaju aplikacji prezentujących dane, ale i również służące do ich wprowadzania. Pod względem implementacji i dostępności dokumentacji Telerik nie wyróżnia się na tle konkurencji, która również stoi w tej kwestii wysoko, ale też nie odbiega. Celowo nie porównuje tutaj z Syncfusion, gdyż jako jedyny oferuje darmową licencję. Telerik swoje kontrolki oferuje odpłatnie. Nie znajdziemy tutaj wersji Community czy innej, pozwalającej używać ich komercyjnie. Jedyna możliwość przetestowania to okres próbny. Daje on dostęp do pełnego pakietu komponentów i narzędzi.

Telerik – Czym się charakteryzuje?

Telerik promuje swoje produkty w zielonym motywie kolorystycznym. Jest on domyślnie ustawiany dla wszystkich komponentów. Jednakże oferuje ona znacznie więcej. Oprócz Office i Visual Studio podobnych styli posiada również te, które są zgodne z najnowszymi trendami. Między innymi Fluent, Crystal, Material, Expression Dark, Summer, Vista, Windows 7 i wiele innych. Wśród nich znajdziemy warianty jasne oraz ciemne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby opracować własny. Kontrolki są otwarte na modyfikacje pod względem wizualnym. Wszystkie motywy można przejrzeć na żywo, korzystając z specjalnie przygotowanych wersji demonstracyjnych aplikacji, które prezentują poszczególne komponenty i ich możliwości.

Logo Progress Telerik

Telerik poza kontrolkami oferuje również narzędzia do przygotowywania między innymi testów jednostkowych. Nie miałem jeszcze okazji z nich korzystać. Oferują pełną integrację z komponentami, co pozwala na ich łatwiejsze przetestowanie. Podobnie jest z produktem do mockowania obiektów w testach.

Oczywiście jedna z najbardziej kluczowych kwestii to dokumentacja. Poza tym, że jest dostępna na stronie producenta to Telerik przygotował demonstracyjne rozwiązania, które podobnie jak u konkurencji, możemy przeglądać i prześledzić.

Podsumowanie

Przechodząc na Telerika z konkurencyjnych rozwiązań nie spodziewaj się znaczącej rewolucji. Są pewne różnice, jak w każdym produkcie, ale na pierwszy rzut oka wszystko wygląda znajomo. Jeśli masz pierwszy raz do czynienia z tego typu rozwiązaniami to poznanie go otworzy Ci drzwi na kolejne.

Poza tym jeśli chcesz przyspieszyć projektowanie i programowanie w technologiach .NET’owych warto skorzystać z Telerika. Oferuje on bardzo dużo komponentów szczególnie z zakresu analityki danych. Przeróżne wykresy, diagramy, tabele itd. Dostępne zarówno dla desktopowych jak i internetowych aplikacji. Potrafią one w atrakcyjny sposób prezentować dane z różnych baz oraz generować raporty. Telerik posiada nawet specjalistyczne narzędzia, które usprawniają raportowanie i przetwarzanie.

Jedyne co może Cię odciągnąć to koszty licencji. W tym wypadku masz do wyboru wiele wariantów. Możesz wybrać to co używasz w danym momencie, albo wykupić pakiet. Telerik to duży wydatek. Dlatego kupuj go z myślą o zarabianiu na budowanych aplikacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *