ESET Remote Administrator – Instalacja maszyny wirtualnej

Instalację zaprezentuję na przykładzie wirtualnej maszyny z systemem Linux. Jest najszybsza i najbezpieczniejsza. Przynajmniej w początkowych fazach wdrożenia. W większych firmach zazwyczaj stosowana jest wirtualizacja. Nauka podstaw obsługi Linuxa nie jest skomplikowana. Musisz również pamiętać, że wirtualizacja środowiska sprzyja szczególnie w sytuacji kiedy serwer jest współdzielony przez inne aplikacje. Ogólnie nie zaleca się instalacji ESET Remote Administrator obok systemów innych producentów. Może to powodować konflikty, problemy lub spadki wydajności.

Pobieranie maszyny wirtualnej

Pierwszą rzecz jaką musimy zrobić to pobrać obraz naszego wirtualnego urządzenia. Najlepiej jest to zrobić bezpośrednio z oficjalnej, anglojęzycznej strony ESET’a. Poniżej link bezpośredni.

https://www.eset.com/us/download/business/

Pod zakładką Remote Managament znajdziemy ESET Remote Administrator 6. Klikamy na Download.

Przełączamy na Virtual appliances. Wybieramy wersję i klikamy Download. Jako, że moje laboratorium funkcjonuje na VMware wybieram wersję: VMware vSphere / Player / Workstation, Oracle VirtualBox, ESXi 5.0, ESXi 5.1, ESXi 5.5. Dla osób, które posiadają ESX w wersji 6.5 nie muszą się obawiać. Wszystko działa prawidłowo. Przetestowane.

Maszyna wirtualna w formacie OVA (w przypadku Hyper-V plik ma format VHD) zostanie pobrana na komputer. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że za pomocą jednego obrazu jesteśmy w stanie postawić wszystkie elementy infrastruktury, czyli ESET Remote Administrator, Proxy i MDM. Podczas startu kreator zapyta nas po prostu co chcemy uruchomić. Nie musimy, więc pobierać trzech dużych plików. Starajmy się zachować kopię głównego, aby móc wdrożyć następny serwer.

Maszynę wirtualną importujemy tradycyjnie. W zależności jakie oprogramowanie posiadamy. Dla Hyper-V tworzymy nową maszynę i wskazujemy istniejący dysk, czyli pobrany plik VHD. Dla pozostałych przypadków zazwyczaj wystarczy kliknąć dwa razy na plik OVA, a import wykona się automatycznie lub wysłać go na serwer.