ESET Remote Administrator – Wdrażanie agenta

Jako, że nie posiadam w chwili obecnej żadnej licencji, nie będę wstanie za licencjonować produktu ESET, ale będę mógł zainstalować agenta. Pokaże teraz na prostym przykładzie jak wdrażać agenta ESET.

Wchodząc na naszą konsolę najedź kursorem na menu NA SKRÓTY. Poniżej zobaczysz opcję Wdrożenie agenta ERA.

Agenta ESET możemy wdrożyć na kilka sposobów. Najpopularniejszy jest instalator Live, ponieważ pobiera i instaluje on od razu razem z konfiguracją agenta.

Ja preferuje instalację w zależności od sytuacji. W przypadku gdy mamy kontakt z stacją roboczą wystarczy na stronie głównej pobrać agenta.

https://www.eset.com/us/business/remote-management/remote-administrator/download/#standalone

Dla niektórych może to wydawać się dość dziwne, ale instalując ręcznie na stanowisku agenta, mamy pewność, że połączenie z konsolą zakończy się z powodzeniem. Jest to szczególnie ważne w początkowych fazach życia naszego serwera. Ściągamy paczkę MSI i uruchamiamy na kliencie.

Akceptujemy regulamin i w pierwszym polu wpisujemy namiary na nasz serwer ERA. W moim przypadku będzie to adres 192.168.1.50. Server assisted installation pozostawiamy zaznaczony tak jak jest.

Wpisujemy jeszcze hasło naszego głównego administratora.

Gdy widzisz ten komunikat oznacza to, że kreator skontaktował się z serwerem ESET Remote Administrator. Czyli wszystko idzie zgodnie z planem. Zatwierdzamy przyciskiem Yes i przechodzimy dalej.

Tutaj opcjonalnie możemy jeszcze wybrać grupę do której ma należeć komputer. Jako, że na razie nic nie utworzyłem pozostawiam tak jak jest.

I instalujemy agenta.

Po zakończeniu instalacji możemy przejść do naszej konsoli. Wchodzimy w zakładkę komputery, a następnie w grupie Zgubione i znalezione powinna pojawić się nasza stacja.

Jak widać. Wszystko się zgadza. Puste kółko oznacza, że stacja nie wysłała jeszcze żadnych informacji. Stanie się to prawdopodobnie za kilka minut, a więc trzeba wykazać chwilę cierpliwości.

Taki sposób jest dobry pod warunkiem, że nie mamy wielu stacji i możemy do nich podchodzić. Gdybyśmy chcieli to zrobić zdalnie można skorzystać z przygotowanego pakietu EXE. Przechodzimy do menu NA SKRÓTY wybieramy Wdrożenie agenta ERA i pod sekcją Utwórz kompleksowy instalator naciskamy na Utwórz program instalacyjny.

Z listy wybieramy produkt. Zazwyczaj są to pakiety w najnowszych wersjach. Akceptujemy regulamin i wybieramy licencję (jako, że jej nie mam to pominę). Certyfikat zostawiamy tak jak jest.

Pod sekcją zaawansowane trzeba jeszcze tylko zwrócić uwagę na adres naszego serwera ERA. Jeśli nie korzystamy z nazwy to należy to zmienić na adres IP. Gdy wszystko się zgadza naciskamy na Utwórz pakiet.

Przeniesienie nas do sekcji pobieranie, gdzie wybieramy architekturę i klikamy na łącze. Rozpocznie się pobieranie pakietu.

Wygenerowany pakiet przenosimy na stanowisko na którym chcemy zainstalować agenta i produkt ESET. Następnie klikamy na niego. Rozpocznie się proces instalacji.

Dobre w tym wszystkim jest to, że instalujemy wszystko za jednym zamachem. Czyli oprogramowanie antywirusowe oraz agenta razem z jego konfiguracją. Oprócz tego pakiet można wywołać w trybie nienadzorowanym. W ten sposób rozdystrybuujemy go na wszystkie stacje za pomocą dedykowanego narzędzia lub skryptu. W konsoli ESET Remote Administrator powinniśmy zobaczyć nasze nowe stanowisko.

Jak widać wszystko się zgadza. Zatem wiesz już jak wdrażać agenta ESET.