Habitica – Gra w życie i wewnętrzny motywator

Jako etatowy programista często szukam sposobu na to, aby zmotywować się do pracy nad dodatkowymi projektami i oddzielić przyjemności od codziennych obowiązków. Zapewne wielu z was tak ma. Aby moje starania nie szły na marne cały czas poszukuje i testuje nowe rozwiązania sprzyjające motywacji i organizacji. Jak nie trudno się domyśleć jednym z takich rozwiązań jest Habitica, który testuje już od ponad 4 tygodni. Jest to też zarazem mój pierwszy artykuł, który w całości poświęciłem zagadnieniom motywacyjnym. Mam nadzieję, że się spodoba i nie skończy na jednym.

Dlaczego Habitica? Otóż jest to nietypowe rozwiązanie, które ma na celu wyrobić u nas pewne nawyki, z którymi walczymy na co dzień i zmobilizować do odpowiedniej organizacji. Platforma wykorzystuje podejście Game of Life, przenosząc częściowo rozrywkę wirtualną do naszej rzeczywistości. Czy ta koncepcja się udała? O tym w dalszej części. Jednocześnie zachęcam was również do testowania tej platformy. Wystarczy wejść na oficjalną stronę habitica.com i założyć tam bezpłatne konto.

Czym jest Habitica?

Habitica jest wzorem gier MMO. Mamy swoją postać. Zbieramy doświadczenie, ekwipunek, punkty umiejętności. Dbamy oto, aby stan zdrowia naszej postaci nie spadł poniżej zerowego poziomu. W przeciwnym razie zginiemy i stracimy cały dotychczasowy dorobek. Jedną z najbardziej kluczowych elementów w grze są monety. To one według mnie najbardziej napędzają rozgrywkę. Monety zarabiamy właśnie wykonując nasze codzienne i jednorazowe zadania. W przypadku nawyków, każdy zaliczony danego dnia lub tygodnia. Monety, oprócz ekwipunku czy wyglądu naszej postaci, możemy wydawać na nagrody jakie sami sobie ustalimy. Na moim przykładzie bardzo lubię grać w gry. W związku z tym moją nagrodą jest sesja gamingowa przez 2 godziny lub seans filmowy przed telewizorem. Wartość i zasady są oczywiście zależne od nas. Ich rozsądny wybór może pomóc nam w codziennym osiąganiu celów.

Jednakże nagrody to nie jedyny sposób na wydawanie monet. Są jeszcze przedmioty, które pozwalają nam na rozwój postaci, a nawet na zwiększanie przychodów. Zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami wymaga trochę czasu, ale nie jest kolei mega skomplikowane. Tym bardziej, że Habitica to gra częściowo spolszczona. Osoby nie znające języka będą w stanie szybko opanować jej podstawowe zasady.

Jak zarabiamy?

Jak już wcześniej wspomniałem, pierwszym i głównym sposobem na zarabianie wirtualnych pieniędzy, które przeznaczymy potem na nagrody, są nasze rutynowe czynności i zadania. Wyrobienie odpowiednich nawyków to bardzo częsty problem, który w Habitica jest odpowiednio nagradzany. Liczy się ciągłość. Im dłużej uda nam się utrzymać ciągłość tym więcej monet i doświadczenia zdobywamy. Zadania mają nieco inną formę, gdyż dzielimy je na dwie podstawowe części. Codzienne i do zrobienia. Codzienne podobnie jak nawyki powtarzamy, ale tylko raz dzienne. Nawyk możemy zaliczyć wielokrotnie. Zadanie codzienne tylko raz w ciągu dnia lub nawet tygodnia. Druga kategoria to zadania jednorazowe. Raz wykonane już się nie powtarzają. Ich wartość zależy od stopnia trudności i złożoności. Do pojedynczych zadań możemy tworzyć podzadania (check listy), które odznaczamy na bieżąco w trakcie wykonywania danego zadania. Im więcej punktów zrealizujemy, tym wyższa wartość pojedynczego zadania.

Zadania mogą mieć również terminy. Ich niedotrzymanie kończy się utratą zdrowia. W przypadku nawyków, zdrowie tracimy przy ich nie zrealizowaniu. Kiedy zginiemy tracimy całe wyposażenie oraz monety. Oprócz tego schodzimy o jeden poziom niżej. Zaczynamy zabawę od nowa. Jednocześnie jest to czas na wyciągnięcie wniosków i podjęcia stosownych kroków.

Gdzie tu jest motywacja?

Wykonując zadania zarabiamy monety, które potem wydajemy na nagrody. Na przykład na gry komputerowe. Sam swego czasu poświęcałem nim bardzo dużo czasu. Zabijało to moją produktywność, a czasami zdarzało się, że czynność nie była dla mnie relaksująca ze względu na poczucie straty czasu. Habitica doskonale to wyrównuje, bo po pierwsze gram kiedy mnie stać. Czyli muszę coś zrobić. Zarobić monety, aby potem zasłużyć na nagrodę. Daje to poczucie satysfakcji. Nie odczuwam również straty czasu, ponieważ wiem, że czas poświęcony na grę jest wynikiem mojej ciężkiej pracy, która została wykonana. Każdy człowiek potrzebuje odpoczynku. I to zarówno w formie fizycznej jak i psychicznej.

Habitica pozwala na grę drużynową. Dzięki temu możemy rzucać wyzwania i wspólnie pracować nad nawykami. Istnieje coś takiego jak wspólne zwalczanie bossa. Wykonując zadania i korzystając z możliwości naszej postaci zadajemy obrażenia. Po zabiciu bossa jesteśmy wraz z całą drużyną odpowiednio nagradzani. Monetami lub ekwipunkiem. Habitica oddała również do dyspozycji wspólny czat, gdzie możemy kontaktować się z różnymi ludźmi wspólnie korzystających z platformy.

Habitica nie zastępuje organizera

Widok zadań w Habitica jest bardzo podobny do tego, którego znamy chociażby w Trello lub innych tego typu rozwiązaniach. Chodź platforma zarządza częściowo naszymi zadaniami nie koniecznie się do tego nadaje. Są lepsze, bardziej zaawansowane programy, które zrobią to lepiej. Jak jednak pogodzić pracę z Habitica i oprogramowaniem firm trzecich? Otóż aplikacja internetowa posiada możliwość integracji z innymi narzędziami poprzez REST API. To przyczyniło się do powstania wielu wtyczek i rozszerzeń do istniejących rozwiązań pozwalających na integrację. Przykładem jest na przykład Github. Zadania i commity mogą być automatycznie zamieniane na monety w Habitica. Dzięki temu nie musimy oddzielnie tworzyć zadań, a potem je odznaczać. Na Androidzie możemy zainstalować aplikację do pracy w technice pomidoro. Każda zaliczona sesja może być nagradzana monetami. Oprócz tego przypisuje do zadania ilość pomidoro jakie jest potrzebne na wykonanie zadania.

Jeśli integracja z Habitica nie istnieje w naszym programie/systemie lub pracujemy nad własnym produktem możemy podjąć się samodzielnej implementacji. API jest w pełni otwarte i pozwala na wykorzystywanie wszystkich jego funkcjonalności. Zarówno w skryptach jak i samym kodzie systemu. API jest oczywiście zabezpieczone specjalnym tokenem, które powiązuje nasze dane. Można go bezproblemowo wygenerować z poziomu ustawień.

Czego brakuje?

Habitica jest darmową formą motywacji. Założenie konta jest bezpłatne. Podstawowe funkcjonalności są dostępne od razu. Opcjonalnie możemy skorzystać z subskrypcji, która wprowadza do gry elementy premium. Przeważnie są to kosmetyczne zmiany i drobne funkcje, które według mnie są całkowicie zbędne. Platforma tego typu powinna przede wszystkim skupić się na motywowaniu i zwiększaniu produktywności użytkownika w realnym życiu. Czapeczki, zbroje, zwierzątka i inne świecidełka powinny zejść na dalszy plan. Wygląd postaci może świadczyć o tym, że odnieśliśmy sukces, a nie czas spędzony w telefonie czy pójścia na skróty, wydając prawdziwe pieniądze. I to jest czasami problem Habitica. Zdobywane przedmioty czy zdolności nie przekładają się na prawdziwe życie. Grając na przykład klasą postaci typu Łotrzyk jesteśmy w stanie przy odpowiedniej ilości punktów many wykraść monety z wybranego, niewykonanego zadania. W ten sposób zyskujemy bez wysiłkowe fundusze na nagrodę, na którą nie zasłużyliśmy. Po prostu poszliśmy na skróty. Z drugiej strony opłacalność zadań jest czasami na tyle niska, że zebranie na nagrodę zajęłoby nam kilka dni.

Podsumowanie

Habitica nie jest platformą jaką bym chciał żeby była. Istnieją elementy, które nie bardzo przekładają się na realne życie. Można tutaj wybrać wiele dróg na skróty, a przy poprawie naszej produktywności nie jest to raczej pomocne. Wiele pokus i nie zasłużonych nagród. Zbyt łatwa kasa i skupianie się na elementach mniej istotnych. Jednocześnie trzeba jednak przyznać, że żadnej lepszej tego typu platformy po prostu nie ma. Autor Habitica wstrzelił się idealnie w dzisiejsze zapotrzebowanie na programy sprzyjające motywacji. Wystarczy przetestować i zmienić podejście po swojemu, a szybko stanie się narzędziem, który odzwierciedla stan naszej produktywności. Bo najważniejsze to motywacja do działania. Wyrobienie nawyków i sprawne wykonywanie zadań, a na koniec zasłużony odpoczynek. Osoby, które szukają zewnętrznego motywatora powinny sprawdzić to rozwiązanie.

One thought on “Habitica – Gra w życie i wewnętrzny motywator”

  1. Cześć!

    Dzięki za przedstawienie tej platformy. Ogólnie założenia producenta wydają się dopasowanego do rzeczywistości. Jednak jeśli jest tak jak mówisz, że można w tej grze oszukiwać to mija się to z celem. Domyślałem się, że projektant musiał wprowadzić jakieś dodatkowe mechaniki, aby zachęcić większą ilość użytkowników do rejestracji. Z drugiej strony nie powinno iść to kosztem wyrabiania złych nawyków dotyczących motywowania się. Może gdzieś istnieją jakieś inne mechaniki związane z organizacją pracy, które potrafią równie być wciągające jak Habitica, ale nie uczą oszukiwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *