Hyper-V – Konfiguracja sieci i parametrów

Masz już zainstalowaną rolę. Jednakże pozostają jeszcze kwestie, którymi trzeba się zająć zanim zaczniesz tworzyć pierwsze maszyny wirtualne. Wcześniej pominąłeś chociażby opcję konfiguracji przełącznika wirtualnego. Kazałem Ci zrobić to celowo, gdyż na tym etapie jesteś w stanie wyświetlić więcej opcji konfiguracyjnych niż wcześniej. W kreatorze Hyper-V dużo rzeczy tworzy domyślnie i prawdopodobnie po wybraniu przełącznika wirtualnego straciłbyś dostęp do sieci całkowicie. Dlatego zrób to teraz. Otwórz Menedżer funkcji Hyper-V. Po lewej wybierz swój lokalny serwer, a po prawej opcję Menedżera przełącznika wirtualnego.

Menedżer funkcji Hyper-V

Jak widać nie ma żadnego skonfigurowanego przełącznika wirtualnego. Trzeba utworzyć nowy, zewnętrzny. W oknie typu zaznaczam Zewnętrzny i klikam na Utwórz przełącznik wirtualny.

Tworzenie nowego przełącznika wirtualnego

Nowy przełącznik musisz jakoś nazwać. Akurat nazwa jest tutaj bardzo istotna w sytuacji kiedy masz wiele kart sieciowych. Możesz je wtedy łatwiej rozróżnić. W moim jak i w twoim przypadku jednak kluczowym parametrem jest zaznaczenie opcji Zezwalaj systemowi operacyjnemu zarządzania na współużytkowanie tej karty sieciowej. Pozwala ona systemu macierzystemu na dostęp do tej karty. Nie będzie ona zarezerwowana tylko i wyłącznie dla maszyn wirtualnych. W mojej sytuacji takie wyjście jest dobre, ponieważ nie stracę kontaktu z hostem Hyper-V. Karta sieciowa przeważnie jest wybierana automatycznie. Szczególnie jeśli masz tylko jedną. Zastosuj zmiany. W tym momencie może nastąpić chwilowa utrata połączenia z siecią.

Konfiguracja nowego przełącznika wirtualnego

Po utworzeniu wirtualnego przełącznika możesz przejść do listy połączeń sieciowych. Zauważysz zapewne, że pojawiła się dodatkowa karta sieciowa. To jest właśnie wirtualny adapter utworzony przez Hyper-V. System macierzysty będzie go wykorzystywał do kontaktu z siecią lokalną. Gdybyś nie zezwolił na dostęp to taki adapter nie zostałby utworzony i nie miałbyś dostępu do sieci. Od teraz tylko w nim modyfikujesz ustawienia, a ten fizyczny pozostawiasz.

Adapter Hyper-V w połączeniach sieciowych

Zanim przejdziesz do tworzenia maszyn spójrz na ogólne ustawienia funkcji Hyper-V. Znajdziesz je nad menedżerem przełączników wirtualnych.