Hyper-V – Przygotowanie środowiska i instalacja roli

Zanim zaczniesz instalować wirtualizator Hyper-V, przede wszystkim najpierw warto zadbać o przestrzeń, na której będą przechowywane wirtualne maszyny. W najnowszych Windows Server, od wersji 2016, pojawił się nowy system plików o nazwie ReFS. Jest on zalecany przez Microsoft dla partycji, które są przeznaczone na wirtualizację. Jako, że w większości środowisk administratorzy przeznaczają oddzielne dyski, warto formatować je właśnie do tego formatu. Złą praktyką jest umieszczanie plików wirtualnych maszyn w miejscu, gdzie znajduje się system operacyjny. Podsumowując, będziesz mieć dwie partycje. Możesz je odpowiednio nazwać, zgodnie z ich przeznaczeniem, aby w przyszłości szybciej się odnajdywać w konfiguracji.

Układ partycji w systemie Windows dla środowiska Hyper-V

System plików ReFS dobrze sprawdza się jako magazyn wirtualnych maszyn. Jest wydajniejszy i odporniejszy na awarie w porównaniu do NTFS. ReFS to zupełnie nowa technologia i nadal jest rozwijana. Mimo tego nie sprawia dużych problemów.

Masz już przygotowane miejsce, gdzie będą przechowywane maszyny wirtualne. Będziesz miał okazje je wykorzystać podczas konfiguracji Hyper-V. Czas więc zacząć instalować rolę.

Instalacja roli Hyper-V w Windows Server

Uruchom Menedżer serwera i przejdź do instalacji ról serwera, klikając w górnym rogu na Zarządzaj > Dodaj role i funkcje. Pierwsze okienko można pominąć. W drugim wybierz serwer i instalację lokalną. Kiedy jesteś na stronie Role serwera zaznacz opcję Hyper-V.

Okno dodawania ról w Windows Server

Pojawi się dodatkowe okno informacyjne o dodatkowych narzędziach jakie zostaną dołączone. Są one niezbędne do zarządzania serwerem. Kliknij na Dodaj funkcje.

Okno informujące do dodaniu dodatkowych funkcji

Przejdź Dalej. Pomiń Funkcje, w chwili obecnej nie są Ci potrzebne. Elementy związane z Hyper-V zostaną zaznaczone automatycznie. Przejdź do pierwszej strony związanej z przełącznikami wirtualnymi.