Hyper-V – Sesja podstawowa i sesja rozszerzona

Parametry, które modyfikowałeś w kreatorze są również dostępne w tym oknie, plus dodatkowe bardziej zaawansowane opcje. W każdej chwili możesz zmienić ścieżkę domyślną do maszyn wirtualnych, ale również ustawienia replikacji czy migracji. Tym na razie nie będziemy się zajmować, ale chciałbym zwrócić uwagę na dwie opcje. Zasady trybu sesji rozszerzonej oraz Tryb sesji rozszerzonej. O czym ona mówi? W Hyper-V mamy dwie sesje połączenia z maszyną wirtualną, realizowaną przez dedykowanego klienta. Na serwerze mamy go zainstalowanego wraz z rolą. Na systemach klienckich możemy go doinstalować. Sesja podstawowa, czyli ta realizowana zaraz po uruchomieniu maszyny wirtualnej, przekazuje i wyświetla obraz maszyny wirtualnej na ekran naszego monitora i nic poza tym. Możemy jednak już na etapie wirtualnego biosu podejrzeć co się dzieje. Z kolei w sesji rozszerzonej oprócz obrazu z maszyny możemy współdzielić systemowy schowek czy przekierowywać lokalne dyski, drukarki i karty inteligentne.

Problem polega jednak na tym, że sesja rozszerzona jest tylko i wyłącznie obsługiwana na poziomie systemu operacyjnego i jeśli jest zainstalowany Windows wraz z dodatkami. Od wersji Windows 8 dodatki te są domyślnie zintegrowane. Zazwyczaj potrzebna jest tylko ich aktualizacja. Sesję rozszerzoną możemy uaktywnić w momencie uruchomienia systemu operacyjnego. Nie wcześniej. Zatem nie podejrzymy biosu i etapu uruchamiania.

Sesja realizowana przez klienta Hyper-V to nie to samo co podłączenie do pulpitu zdalnego. Chodź na początku może się to wydawać niemal identyczne. Microsoft dąży do ujednolicenia obsługi sesji zdalnych z maszynami wirtualnymi Hyper-V, ale nadal, z technicznego punktu widzenia, są to oddzielne programy.

W tych parametrach możemy określić czy zezwalamy na sesję rozszerzoną. Jeśli nie, domyślnie będzie to sesja podstawowa. Na potrzeby zarządzania maszynami wirtualnymi i zakładając, że będziemy z nimi łączyć się bezpośrednio przez pulpit zdalny, sesje rozszerzone są zbędne. Domyślnie są więc odznaczone.

Sesje rozszerzone w Hyper-V

Na tym etapie możesz się zatrzymać. Migracje i replikacje to tematy na osobne artykuły. Teraz przejdź do utworzenia pierwszej maszyny wirtualnej.