Instalacja Telerik

Instalacja Telerik nie należy do skomplikowanych i w większości wypadków wygląda tak samo jak u konkurencji. Sam kreator jest bardzo podobny, a zasada rejestracji praktycznie identyczna. Jedyna rzecz to na pewno licencja. W Teleriku masz możliwość wypróbowania zawartości na okres 30 dni od momentu instalacji i aktywacji. Po tym czasie wszystkie kontrolki przestaną działać, a integracja z Visual Studio będzie wyłączona. Również na czas okresu próbnego, projekty utworzone z tymi komponentami nie mogą być rozpowszechniane dalej. Musisz liczyć się z tym, że u klienta będzie problem z uruchomieniem aplikacji.

Cały proces przedstawię oczywiście od zarejestrowania konta na stronie producenta, aż po skopiowanie plików przez kreatora. Niejasne sytuacje postaram się dokładnie objaśnić. Przy większych sprawach zatrzymam się na chwilę i omówię je bardziej szczegółowo. To zaczynajmy.

Instalacja Telerik krok po kroku

Jak już wcześniej wspomniałem, najpierw musimy zacząć od rejestracji na stronie producenta. Tylko w taki sposób pobierzesz kontrolki wykorzystując okres próbny. Ja również nie posiadam pełnej wersji, zatem wszystkie kroki będą takie same jak u Ciebie. Przejdź najpierw na stronę producenta wpisując adres w przeglądarkę jak na zrzucie ekranu poniżej.

Instalacja Telerik - strona główna producenta

Mamy do wyboru Telerik DevCraft oraz Kendo UI. Wszystkie opcje to są kontrolki z tym, że wykonane w innych technologiach. Zarówno mnie jak i Ciebie będzie interesowała ta pierwsza opcja, gdyż są to komponenty pod platformę .NET Framework. Kendo UI przeznaczone są dla języków frontendowych typu Angular, React, Vue czy jQuery. Wybierz, więc Telerik DevCraft klikając poniżej na przycisk z napisem Try now.

Strona rejestracji nowego konta Telerik lub logowania na istniejące

Zostaniesz przekierowany na stronę logowania. Możesz albo skorzystać z obecnego konta, albo zarejestrować nowe. W moim przypadku wypada ta druga opcja. Jako, że nie mam jeszcze konta muszę je najpierw założyć. Procedura w tym wypadku jest standardowa. Uzupełniasz pola podając swoje dane. Na email przyjdzie do Ciebie link aktywacyjny z prośbą o potwierdzenie konta. W międzyczasie jednak rozpocznie się pobieranie instalatora, który zapisujesz na komputerze i od razu uruchamiasz. Upewnij się wcześniej, że posiadasz zainstalowane Visual Studio.

Progress Trial Installer - Wybór komponentów do instalacji

Kreator instalacji na wstępie zawita Cię listą komponentów jaka jest dostępna do instalacji. Przypominam tylko, że masz tutaj do czynienia z okresem próbnym. Możesz zatem zainstalować wszystkie produkty jakie oferuje Telerik. Aby to zrobić wystarczy zaznaczyć pole przy zestawie kontrolek. W sytuacji kiedy widzisz komunikat Additional software required, kreator informuje Cię o tym, że brakuje dodatkowych składników. W moim przypadku jest to środowisko Xamarin oraz UWP. Ręczne doinstalowanie powinno wtedy pomóc. Kiedy dokonasz wyboru przejdź dalej klikając na Next.

Okno dostosowywania instalacji Telerik

Dostosowanie instalacji

Dodatkowe opcje konfiguracyjne pozwolą Ci dostosować instalację. Oprócz podania tradycyjnej ścieżki, gdzie mają być skopiowane pliki, możesz wybrać dodatkowe składniki:

  • Configure Report Server – Konfiguruje serwer do generowania i prezentowania raportów z wykorzystaniem Telerika.
  • Install Demos – Projekty i rozwiązania demonstracyjne, prezentujące możliwości kontrolek Telerik wraz z kodem źródłowym. Dodatkowo instaluje aplikacje, które pozwalają podejrzeć na żywo działanie komponentów.
  • Visual Studio Integration – Instaluje zestaw rozszerzeń do środowiska Visual Studio pozwalając w ten sposób na renederowanie kontrolek w edytorze, korzystanie z przybornika i debugowanie kontrolek.

Wyżej wymienione składniki są oczywiście opcjonalne, ale radzę Ci je zainstalować. Usprawni to nie tylko twoją pracę, ale i również przyspieszy. Wyjątkiem jest serwer raportów, który instalujesz tylko wtedy kiedy jest on Ci potrzebny.

Okno logowania na konto Telerik

Po wybraniu wszystkich opcjonalnych składników pozostało jeszcze zalogowanie się. Jeśli tworzyłeś nowe konto tak jak ja to użyj go teraz. Do tego czasu powinien już do Ciebie dotrzeć link aktywacyjny.

Okno postępu instalacji

No i pozostaje teraz tylko czekać. Instalacja będzie trwała dość długo w zależności od twojego łącza. Kreator pobiera na bieżąco pliki z Internetu, a następnie implementuje je w twoim środowisku.

Okno zakończenia powodzenia instalacji

Na koniec drobne okienko podsumowujące wprowadzone zmiany. Jeśli klikniesz na LAUNCH VS pojawi się okienko zarządzania Telerikiem.

Progress Control Panel

Tutaj możesz monitorować status licencji i składników. Odinstalować lub doinstalować. Ale tego teraz nie rób.

Pierwszy etap, czyli Instalacja Telerik już masz za sobą. Pokazałem Ci jak zarejestrować konto w usłudze i zainstalować komponenty. Czas teraz na pierwszy projekt. W następnym wpisie pokaże Ci jak Telerik działa w praktyce i co oferuje w ramach szablonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *