VMware Workstation Server – Koniec wsparcia modułu

Ten kto wykorzystuje na co dzień VMware Workstation zapewne będzie kojarzyć funkcję VMware Workstation Server. Została ona dodana od wersji 14.0 i była często przedstawiana pod nazwą Shared Virtual Machines (Shared VMs). Pozwala ona udostępnianie maszyn wirtualnych innym komputerom poprzez połączenie się z drugiego stanowiska wyposażonym w oprogramowanie VMware Workstation. Ponadto pozwala na konfigurację automatycznego uruchamiania przy starcie systemu hosta i nie wymaga zalogowanego użytkownika, aby maszyny wirtualne mogły działać. Działaniem trochę to przypomina Hyper-V, lecz głównie stanowi to alternatywne rozwiązanie dla produktu VMware Server, którego wsparcie porzucono w 2011 roku.

Niestety wraz z pojawieniem się najnowszej wersji VMware Workstation 16 firma postanowiła porzucić wsparcie dla tego modułu. Funkcja jest niedostępna. W pierwszej poprawce, 16.1.0, z niewiadomych przyczyn przewrócono ją dodając do nazwy słowo Deprecated (z ang. Przestarzałe). Zapewne informuje to o tym, że w najbliższym czasie ta funkcja przestanie być niedostępna na stałe. Niektórzy mogą się rozczarować, tym bardziej, że najnowsza wersja obsługuje już akcelerację DirectX 11.

VMware Workstation Server

Co zrobić i jak żyć?

Jedynym wyjściem jest albo zatrzymanie się w przy wersji 15.x lub przy wersji 16.1.0, gdzie ta funkcja VMware Workstation Server jest jeszcze dostępna. W przypadku starszej będzie trzeba zrezygnować z nowości. Maszyny stworzone w obydwu wersjach są oczywiście ze sobą kompatybilne. Jak na razie funkcja nie została jeszcze całkowicie porzucona. Jest, więc czas, aby przejść na inną platformę lub wybrać dedykowane rozwiązanie dla serwerów. W tym wypadku VMware ESX.

Z jednej strony szkoda, ale z drugiej rozumiem takie działanie. Domyślam się, że obszar zastosowań takiej funkcji był raczej znikomy. Do głowy przychodzi mi tylko jedna sytuacja. Kiedy zwykły darmowy ESX nie jest kompatybilny z sprzętem. Ale jeśli jest to typowy serwer to w większości przypadków nie ma z tym problemu. VMware Workstation Server to również koszty, gdzie dedykowany hypervisor jest w tym wypadku darmowy. A do tego musimy jeszcze doliczyć system operacyjny, na którym będzie funkcjonował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *