Najprzydatniejsze rozszerzenia Visual Studio

Visual Studio to środowisko doskonale znane przede wszystkim programistom, którzy na co dzień pracują w technologiach DOT.NET’owych. Jest bardzo rozbudowane i zintegrowane z środowiskiem Windows. Posiada bogatą funkcjonalność i wiele narzędzi, które wspomagają programistę podczas pisania kodu. To co wyróżnia jeszcze to oprogramowanie to możliwość rozszerzenia funkcjonalności poprzez instalację różnego rodzaju wtyczek, które są dostępne na oficjalnej stronie sklepu Microsoft Visual Studio Marketplace. Jest tego całkiem sporo, a wybór staje się nie zawsze łatwym zadaniem. Bardzo często znalezienie czegoś konkretnego kończy się widokiem kilkunastu alternatyw.

W związku z tym postanowiłem dodać wpis w którym krótko opisuję moim zdaniem najprzydatniejsze rozszerzenia dla środowiska Visual Studio. Sam osobiście korzystam z nich na co dzień i pomagają mi w każdym projekcie. Mam nadzieję, że i w waszym przypadku okażą się pomocne.

Productivity Power Tools 2017

To rozszerzenie jest chyba najpopularniejsze w całej społeczności Visual Studio. Tak naprawdę bez niego nie zaczynam pracy. Productivity Power Tools to tak naprawdę zestaw przeróżnych wtyczek, które usprawniają naszą pracę z środowiskiem. Poprawiają wizualizację błędów, dodają dodatkowe elementy do interfejsu, dbają o odpowiednie wcięcia. Jedną z pierwszych cech, którą z pewnością zauważymy zaraz na początku to kolorowe zakładki. Ich barwa zależna jest od typu pliku na jakim pracujemy oraz powiązanie. Bardzo ułatwia sytuację, w której posiadamy otwartych wiele zakładek. Dodatkową możliwością jest rozmieszczanie paska u góry, na dole lub po lewej oraz prawej stronie. Standardowo interfejs Visual Studio nie oferuje takich możliwości.

Pasek zakładek na dole

W eksploratorze rozwiązania z kolei zaczną nam pojawiać się podkreślenia przy konkretnych plikach. Będą one informować nas o tym, że w konkretnym kodzie istnieją błędy, ostrzeżenia lub informację prosto z InteliSense. Bardzo łatwo zorientujemy się, który plik kodu wymaga poprawy. Szczególnie, gdy jest ich bardzo dużo.

Eksplorator rozwiązania z Productivity Power Tools

Productivity Power Tools jest całkowicie darmowy i ciągle rozwijany. Kompatybilny od wersji Visual Studio 2017 lub nowszym. Polecam szczególnie osobą, które chcą zwiększyć swoją produktywność.

https://marketplace.visualstudio.com/items?itemName=VisualStudioPlatformTeam.ProductivityPowerPack2017

Snippet Designer

Fragmenty kodu to funkcja, która za pomocą skrótu na klawiaturze pozwala szybko wstawić określony fragment kodu do obszaru roboczego. Jest to szczególnie ważne kiedy chcemy zachować pewne standardy lub posiadamy bardzo dużo miejsc, gdzie musimy zachować odpowiednią strukturę. Wbudowany moduł ma jednak pewną wadę. Otóż dodawanie nowych fragmentów wiąże się z czasochłonną i niewygodną edycją odpowiednich plików źródłowych, a konkretnie XML’ów. Pliki te opisują odpowiednio dany fragment kodu oraz przechowują jego treść. Następnie zamieszczane w odpowiednim katalogu, powinny być od razu widoczne na liście.

Okno edycyjne Snippet Designer

Niestety taka procedura nie sprzyja pracy i jest czasochłonna. Szczególnie jeśli dodajemy bardzo dużo fragmentów. Z pomocą przychodzi wtedy Snippet Designer. Jest to rozszerzenie, które dodaje dodatkowe narzędzie, dedykowane do tworzenia i edycji fragmentów kodu. Snippet Designer automatycznie zapisuje projekt w postaci pliku XML i umieszcza w odpowiednim katalogu. Dzięki tej wtyczce cała procedura idzie znacznie szybciej i nie musimy ręcznie tworzyć plików XML.

Snippet Designer jest dostępny za darmo od Visual Studio 2015.

https://marketplace.visualstudio.com/items?itemName=vs-publisher-2795.SnippetDesigner

Sandcastle Help File Builder

Kolejna wtyczka to bardziej samodzielnie oprogramowanie, ale bardzo mocno integrująca się z środowiskiem Visual Studio. Otóż mowa o Sandcastle Help File Builder. Narzędziu, którym na podstawie kodu źródłowego naszej aplikacji potrafi wygenerować dokumentację i zapisać ją w postaci strony internetowej. Jego wyjątkowość jednak polega na tym, że styl w jakim jest przygotowywana dokumentacja bardzo podobna jest do tej jaką znamy chociażby z oficjalnej strony MSDN.

Taką dokumentację możemy opublikować na serwerze IIS, a następnie odwiedzać ją przechodząc pod wskazany adres. Znajdują się tutaj również takie możliwości jak wyszukiwarka odpowiedniej zawartości. Taką jaką znamy z oficjalnej strony. Dzięki upodobnionemu stylowi, nawet osoba nie mająca wcześniej do czynienia z naszym kodem, szybko się odnajdzie na tej stronie.

Sandcastle Help File Builder generuje dokumentację na podstawie komentarzy zawartych w naszym kodzie. Następnie tworzy ich odpowiednią prezentację wyszukując powiązania między klasami oraz analizując ich metody. Sandcastle jest darmowym i ciekawym narzędziem dla zespołów programistycznych, w których ważna jest wymiana informacji związana z kodem źródłowym.

https://github.com/EWSoftware/SHFB/releases

HTML Tools

Wtyczka dedykowana dla webmasterów. HTML Tools to rozszerzenie, które ułatwia projektowanie stron internetowych. Wprowadza walidację znaczników, pozwala na podgląd zamieszczonych obrazków, wprowadza wsparcie dla niestandardowych znaczników HTML5, ułatwia wyszukiwanie referencji i uruchamia IntelliSens dla kodu HTML.

HTML Tools usprawnia pracę z stronami w środowisku Visual Studio szczególnie tym, którzy specjalizują się w web aplikacjach. Wtyczka jest zupełnie za darmo i można ją pobrać dla Visual Studio 2017.

https://marketplace.visualstudio.com/items?itemName=MadsKristensen.HtmlTools

Github Extension

System kontroli wersji Git jest chyba znany wszystkim tym, którzy na co dzień programują w przeróżnych technologiach. Jest on podstawą pracy programisty. Wiele zawodowych i doświadczonych programistów twierdzi, że dobrą praktyką jest korzystanie z systemu Git z poziomu wiersza poleceń. Inni natomiast korzystają z setek różnych narzędzi i nakładek, które dodając interfejs graficzny umożliwiając wyklikiwanie większości funkcji. Ja natomiast wolę kontrolę wersji mieć zintegrowane z środowiskiem. Github Extension został standardowo wbudowany już od wersji Visual Studio 2015. Podczas jego instalacji wystarczy zaznaczyć odpowiednią pozycję na liście, a dane rozszerzenie zostanie przy starcie zainstalowane.

Instalacja Github Extension w instalatorze Visual Studio

Rozszerzenie Git dodaje do Visual Studio panel, w którym możemy korzystać z najważniejszych funkcji kontroli wersji. Od zatwierdzania, po dodawanie tagów, tworzenie gałęzi, przełączanie się między nimi czy konfigurowanie pliku gitignore. Synchronizację z zdalnym repozytorium, śledzenie zmian, klonowanie itd. Wszystko czego nam trzeba jest w jednym miejscu.

Panel wtyczki Github Extension w Visual Studio

Rozszerzenie ma również narzędzie do porównywania zmian czy przeglądania historii naszych zatwierdzeń. Jeśli chcemy podejrzeć jak zmieniał się nasz kod możemy bez problemy zajrzeć do historii.

Historia zmian

Github Extension oczywiście obsługuje nie tylko tytułowe repozytoria, ale również niezależne, utrzymywane na własnych serwerach. Wbrew pozorom wtyczka bardzo mocno się przydaje. Tym bardziej, że ściśle integruje się ze środowiskiem i możemy zobaczyć na przykład ile zmian dokonywano przy danej metodzie. W obszarze roboczym jest wiele napisów pochodzących od Github Extension. Takich efektów nie jesteśmy w stanie uzyskać wykorzystując zewnętrzne narzędzia.

Podsumowanie

To co standardowo nie oferuje środowisko Visual Studio, można rozszerzyć za pomocą zewnętrznego kodu. Właśnie na tym polega siła tego narzędzia. Jego możliwości nie kończą się tylko na tym co nam wrzuca Microsoft. Dzięki aktywnie działającej społeczności jesteśmy w stanie znaleźć nowe rozwiązania i sposoby na usprawnienie swojej pracy. Jest to szczególnie ważne kiedy mamy już za sobą parę projektów, spore doświadczenie w pracy z tym środowiskiem i teraz szukamy czegoś co tylko ułatwi, bądź przyspieszy kodowanie.

Microsoft Visual Studio Marketplace liczy setki jak i nie tysięcy różnych rozszerzeń. Jednakże wiele z nich to mało produktywne rozwiązania. Dlatego podałem te sprawdzone przeze mnie osobiście i których używam na co dzień. Pamiętaj też, że instalacja zbyt wielu wtyczek może powodować spadek wydajności samego środowiska. Zalecam więc korzystanie z rozwagą i instalowanie tylko to co jest nam naprawdę potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *