Pierwszy projekt Telerik w Visual Studio

Pierwszy projekt Telerik kontynuuje cykl artykułów poświęconym zestawom kontrolek dla platformy Microsoft .NET. Tym razem zajmę się programistyczną częścią krótkiego wpisu, w którym pokażę Ci jak wygląda praca z produktami od firmy Progress. Zacznę od utworzenia pierwszego projektu skończywszy na uruchomieniu aplikacji.

Pamiętaj, że wpisów tego typu nie należy traktować jak poradnik. Jeśli poszukujesz tego typu treści daj mi znać, a postaram się napisać lub znaleźć i podzielić się nimi na swoim blogu. Teraz moim celem jest przedstawienie i podstawowe zaznajomienie z kontrolkami Telerik. Tego typu produktów coraz częściej pojawia się na rynku, a programiści często mają problem z wyborem.

Mam nadzieję, że tego typu wpisy pomogą w decyzji. Szczególnie, że wiele produktów jest do siebie bardzo podobnych. Sam również miałem z tym problem. Dlatego najlepszym sposobem jest szybkie przejrzenie i sprawdzenie co potrafią. To na razie koniec wstępu. Przejdę teraz do konkretów.

Pierwszy projekt Telerik – WinForms

Zacznę od technologii WinForms. Chodź przestarzała to nadal powszechnie używana. Pierwsze uruchomienie Visual Studio powita mnie stroną startową, gdzie mogę wybrać nowe szablony projektów. Są one oczywiście spowodowane przez zainstalowane rozszerzenia. Zacznę od Telerik Windows Forms Application.

Pierwszy projekt Telerik - Tworzenie projektu w WinForms

Standardowa konfiguracja projektu nie różni się niczym od domyślnie dostarczanych przez Microsoft. Telerik obsługuje starsze wersję zestawu .NET począwszy od wersji 4.0, a skończywszy na 4.8. Jest również .NET Core, który coraz częściej i chętniej jest używany w nowszych projektach.

Okno konfiguracji projektu Visual Studio dla WinForms

Dopiero trzeci krok daje znać, że używam Telerika. Charakterystyczny kreator umożliwiający wybór standardowego układu. Wygląda znajomo nieprawdaż? Dokładnie taki sam kreator prezentowałem Ci przy okazji przedstawienia Syncfusion. Jak widzisz wiele producentów wzoruje się na innych, ale to jest na plus. Dzięki temu próg przejścia na inne rozwiązanie jest szybsze.

Kreator konfiguracji układu Telerik dla WinForms

Aby nie było nudno dla przykładu wybrałem układ znany między innymi z programu Microsoft Word wchodzącego w skład pakietu Office. Ten popularny edytor tekstu z pewnością jest znany w branży zarówno IT jak innych, gdzie ważny jest obieg dokumentów. Identyczny układ o funkcjach mocno ściągniętych z wcześniej wspomnianego programu możemy przerzucić do swojego Visual Studio.

Projekt z kontrolkami Telerik w WinForms w Visual Studio

Po uruchomieniu projektu domyślnie wczytuje się plik DOCX, czyli ten znany z Microsoft Word. Możemy tutaj dowolnie pisać i edytować.

Uruchomiona aplikacja Telerik WinForms z szablonu

Kod, jak to bywa w WinForms, nie jest zbytnio skomplikowany. Za to właściwości pojedynczej kontrolki są bogate w przeróżne opcje. Możemy nie tylko ustawić zachowanie wielu elementów, ale również zmienić motyw czy kolorystykę zmieniając zupełnie nie do poznania interfejs aplikacji. Dla przykładu z zielonego koloru zmieniłem niebieski.

Zmiana schematu kolorów na Blue Fluent Design

Reszta jest sterowana zdarzeniami, które domyślnie nie są utworzone w szablonie. Trzeba to wszystko samemu oprogramować. W kodzie projektanta bardzo łatwo na pierwszy rzut oka się pogubić, ale kiedy popracujemy trochę z Telerikiem wszystko staje się jasne i sensowne.

Projekt w Windows Presentation Foundation

Teraz pierwszy projekt Telerik utworzymy w technologii WPF, który staje się coraz bardziej sensowny. W końcu mamy już tu do czynienia z zupełnymi nowinkami i usprawnieniami technologicznymi. Jak wypada Telerik z kontrolkami? Okazuje się, że świetnie. To co osiągnąłem w przypadku technologii WinForms, doskonale można to odzwierciedlić w WPF. Są gotowe szablony, które generują cały kod i pozostawiają otwarte na nasze modyfikacje.

Okno wyboru szablonu dla Telerik WPF

Tradycyjnie wita mnie kreator projektu Telerik, ale dla odmiany wezmę tym razem układ kalendarza (Calendar). Mega podobny do tego znanego z programu Microsoft Outlook.

Okno kreatora układu dla Telerik WPF

Jak widać szablon zawiera wszystkie elementy jakie są potrzebne do widoku kalendarza. Z mojej programistycznej strony wystarczy tylko dostosować pod swoje potrzeby. Podobnie jak z WinForms, tutaj również można zmieniać bardzo dużo. Od wyboru motywu po zachowanie.

Projekt Telerik WPF w Visual Studio

Uruchomiony w stylu niebieskim, aplikacja prezentuje się znakomicie.

Uruchomiony projekt Telerik WPF

Kod w WPF jest bardziej skomplikowany niż w WinForms. Zastosowano tutaj oczywiście powszechny wzorzec projektowy – MVVM. Osoby, które go znają nie będą mieć zatem problemu, aby zrozumieć zasadę działania poszczególnych elementów w projekcie.

Kod projektu Telerik WPF

Mimo, że projekt generuje spore fragmenty kodu to za wiele aplikacja nie robi. Całość trzeba oprogramować samemu. Ale z jednej strony autorom Telerika chodziło o to, aby utworzyć szkielet, na którym powstają dopiero funkcjonalności zgodne z wymaganiami klienta.

Integracja z Visual Studio

Oczywiście na koniec pytanie co powoduje, że mamy takie wspaniałe szablony? Zestaw rozszerzeń do Visual Studio dostarczanych przez Telerik. Poniżej zrzut ekranu z Visual Studio Community Editon i oknem rozszerzeń.

Okno zainstalowanych rozszerzeń do Visual Studio

Listę rozszerzeń miałem okazję odchudzić przy okazji instalacji kiedy to kreator pyta się o szczegóły w sprawie dostosowywania. Pod nazwą Visual Studio Integrations widnieją środowiska z którym są kompatybilne. Odznaczenie ich sprawiłoby, że rozszerzenia nie zostałyby zainstalowane, a szablony niedostępne.

Integracja Telerika z przybornikiem

Również mój przybornik nie byłby tak bogaty jak teraz. Rozszerzenia Telerik odpowiadają za renderowanie wszystkich kontrolek na żywo. Dzięki temu możemy je implementować metodą przeciągnij, upuść.

Jeśli chodzi o prezentację z projektem to chyba na tyle. W ostatnim wpisie z tego cyklu przedstawię jeszcze jak przeglądać wersje demonstracyjne oraz ich kod, który pozwala na dokładniejsze zapoznanie się z ich implementacją. A przy okazji będziemy mogli dobrać odpowiednie warianty kontrolek do naszego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *