Poradnik Windows Server Update Services

Windows Server Update Services to kolejna usługa sieci komputerowych, którą poruszam w ramach cyklu artykułów związanych z moim administracyjnym doświadczeniem. Porusza on podstawowe zagadnienia związane z instalacją i konfiguracją własnego lokalnego repozytorium aktualizacji dla systemów oraz oprogramowania Microsoftu. Artykuł kieruje przede wszystkim do osób, które dopiero zaczynają lub przymierzają się do wdrożenia tego rozwiązania we firmie. Wiedzę jaką tu zdobędziecie pozwoli wam zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami i skonfigurować pierwszy serwer Windows Server Update Services. Omawiam również dobre praktyki, które sam poznałem podczas codziennej eksploatacji serwera. Poniżej znajduje się spis treści wraz z linkami do poszczególnych rozdziałów. Mam nadzieję, że ten artykuł przyniesie wam sporo nowej wiedzy i zapewni wam łatwiejszą administrację przyszłym WSUS’em. Zatem do dzieła.

 1. Wprowadzenie
 2. Krótko o usłudze WSUS
 3. Jak działa WSUS?
 4. Wymagania
 5. Tylko środowiska powyżej 25 stacji roboczych
 6. Przygotowanie serwera
 7. Instalacja roli serwera
 8. Konfiguracja serwera WSUS
 9. Zatwierdzanie aktualizacji i tworzenie grup
 10. Dodawanie i konfiguracja pierwszej stacji roboczej
 11. Generowanie raportów
 12. Konfiguracja serwera podrzędnego

Krótko o artykule

W poradniku przede wszystkim zaczynam od przybliżenia czym dokładnie jest Windows Server Update Services. Dla osób, które tego nie wiedzą myślę, że jest to bardzo dobry wstęp do tego, aby poznać tego typu usługi. W drugim rozdziale opisuję zasadę działania. Jak platforma pobiera i dystrybuuje aktualizacje, a stacje końcowe jak je odbierają. Całość wstępu teoretycznego kończę w następnym rozdziale podając wymagania jakie trzeba spełnić, aby wdrożyć taką usługę na serwerze.

W kolejnym rozdziale czysta praktyka. Zaczynając od przygotowania serwera, a zakończywszy na skonfigurowaniu serwera podrzędnego. W trakcie prezentacji pokażę jak optymalnie skonfigurować usługę Windows Server Update Services i na co zwracać uwagę. Jak przyłączać stacje robocze zarówno w środowisku Active Directory jak i bez niego. Pokaże też jakie problemy możecie napotkać i jak je rozwiązać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *