Poszukiwanie i instalowanie sterowników Windows

Sterowniki Windows to specjalne oprogramowanie służące do obsługi komponentów komputera takich jak karty graficzne, sieciowe, dźwiękowe, chipset płyty głównej, czy urządzeń peryferyjnych takie jak drukarki, skanery, aparaty, telefony itd. Najczęściej dostarczane są wraz urządzeniem na oddzielnej płycie CD lub DVD. Jednakże w dobie rosnącej dostępności Internetu rezygnuje się z tego rodzaju dystrybucji i zamiast nośników fizycznych użytkownicy odsyłani są do stron internetowych producentów, gdzie tam można je pobrać w formie cyfrowej. Najczęstszym motywem tego typu działań jest przede wszystkim ekologia, redukcja kosztów i aktualność oprogramowania. Sterowniki na płycie CD/DVD bardzo często są przestarzałe i nie współpracują z nowszymi systemami operacyjnymi. Nowsze naprawiają również istotne błędy, które mogą powodować sterowniki znajdujące się na nośniku fizycznym. Cyfrowa dystrybucja to wbrew pozorom sprawiająca większej gronie społeczności problem. Dzisiaj więc opiszę troszeczkę jak sobie w tych sytuacjach poradzić i trochę o wsparciu technicznych producenta, które z tego punktu widzenia jest bardzo istotne.

Sterowniki Windows – uniwersalne i dedykowane

Zanim przejdziemy do zagadnień związanych z pozyskiwaniem sterowników windows najpierw zacznijmy od jego podziału. Użytkownicy współczesnych systemów operacyjnych zapewne zauważyli, że wiele urządzeń działa bez instalacji żadnego sterownika. Zawdzięcza się to pewnemu podziałowi. Otóż mamy coś takiego jak sterowniki uniwersalne oraz dedykowane. Te pierwsze są specjalnie zaprojektowane i zaimplementowane dla danego urządzenia. Z kolei uniwersalne to te wbudowane w system operacyjny. Zapewniają podstawową obsługę wszystkich urządzeń danego typu. Przykładem mogą być karty graficzne. Świeżo zainstalowany system jest w stanie wyświetlić obraz na monitorze. Zawdzięczamy to uniwersalnemu sterownikowi zintegrowanym z system do obsługi karty graficznej, ale za to nie zawsze ustawimy na nim maksymalną rozdzielczość oraz nie wykorzystamy w pełni funkcji akceleracji graficznej. Służy przede wszystkim do tego, aby móc pobrać dedykowane oprogramowanie. A zrobimy to tylko wtedy kiedy zobaczymy obraz na monitorze. Tak samo jest z innymi sterownikami urządzeń. Ich uniwersalne odpowiedniki są projektowane pod kątem podstawowej obsługi.

Są oczywiście sytuacje kiedy sterownik uniwersalny jest celowo instalowany. Na przykład sterownik drukarki. Wiele firm takich jak HP, Konica Minolta czy Brother oprócz dedykowanych sterowników drukarek oferuje uniwersalne o okrojonej funkcjonalności. Bardzo często sprowadzającej się tylko do opcji drukowania. Dedykowane mogą mieć oczywiście zaimplementowane funkcje skanowania czy zaawansowane ustawienia kolorów. Zamieszczanie znaków wodnych, rozkładanie pojedynczych stron na jedną A4 itd. Ale nie na wszystkich stanowiskach jest to potrzebne. Administratorzy dużych sieci komputerowych wykorzystują sterowniki uniwersalne do szybszej dystrybucji na poszczególnych stanowiskach, gdzie urządzenia drukujące są zróżnicowane, ale tej samej firmy.

Wiemy już czym się różni sterownik uniwersalny od dedykowanego. Jednakże w domowych warunkach staraj się używać tego drugiego. Uniwersalne używane są tylko na początku instalacji systemu i w niektórych sytuacjach. Dedykowane zapewniają pełną obsługę danego urządzenia.

Wsparcie producentów

Najpewniejszym źródłem sterowników jest zawsze jego producent. Na jego oficjalnych stronach możemy najczęściej znaleźć aktualne wersje do danego sprzętu. Producenci oferują czasami specjalne aplikacje do ich wyszukiwania. Jak na przykład Dell dla swoich laptopów i komputerów stacjonarnych czy MSI dla płyt głównych. Warto stosować takie rozwiązania, bo najczęściej prowadzą do wiarygodnego źródła i automatyzują cały proces.

Problem może się zacząć kiedy dany producent sprzętu nie zapewnia aż tak dobrego wsparcia lub całkowicie je porzuca. W przypadku kiedy nie ma dedykowanych aplikacji do wyszukiwania sterowników zostaje nam wejść na jego stronę i wpisanie modelu laptopa/komputera. Wtedy powinniśmy znaleźć to co nas interesuje. Wystarczy wybrać odpowiedni system operacyjny. Sterowniki na stronie producenta komputera można również zdobyć na stronie producenta danego komponentu. Na przykład w przypadku kart graficznych warto je pozyskiwać ze strony NVIDIA lub AMD. Są najczęściej uaktualniane. Sterowniki od chipsetu ze strony Intela lub również AMD. A od karty dźwiękowej czy sieciowej Realtek. Jednakże taka czynność komplikuje już cały proces i producent zapewnia odpowiednie wsparcie naszego komputera wystarczy pobierać sterowniki od niego.

Co robić kiedy tego wsparcia nie ma? Możemy próbować instalować starsze sterowniki. Od Windows Vista systemy są kompatybilne wstecz. Czyli nowsze mogą być kompatybilne ze starszymi. Jeśli brakuje nam sterownika od danego komponentu to wejdź na jego stronę producenta. Ostatecznie pozostaje wyszukiwarka Google i wyszukiwanie sterownika po jego identyfikatorze. Identyfikator możemy odczytać wchodząc w Menedżer urządzeń, wybierając konkretne urządzenie, zakładka szczegóły i z listy właściwości wybrać identyfikator sprzętu. Jest to jednak ostateczność, ponieważ nieobecność sterowników na stronie producenta może świadczyć o braku już wsparcia.

Programy do wyszukiwania sterowników – ostateczność

Sam miałem wielokrotnie historię, gdzie nie mogłem znaleźć sterowników. Okazało się, że linki na stronach producentów są już przedawnione i nieaktywne, a w wyszukiwarce bardzo często można natknąć się na oszustów, którzy korzystają z desperacji użytkownika. W takim wypadku nic innego nie pozostaje nam jak spróbować skorzystać z oprogramowania do wyszukiwania sterowników, ale firm trzecich. Dlaczego traktuje to jako ostateczność? A no dlatego, że bardzo często takie programy instalują sterowniki uniwersalne. Czyli jest, ale nie do końca będzie działał. Jednakże jeśli do danego urządzenia nie ma w ogóle żadnego sterownika w systemie operacyjnym to lepiej żeby był już ten uniwersalny.

Oczywiście może tak być, ale nie zawsze. Oprogramowanie do przeszukiwania sterowników bardzo często korzystają ze swoich własnych repozytoriów. Zatem jeśli producent porzuci wsparcie dla danego urządzenia jest prawdopodobieństwo, że na tych repozytoriach jeszcze tam będzie. Jakie więc oprogramowanie może nam pomóc? Pierwszym przykładem jest DriverPack Solution. Ale radzę ostrożnie go używać. Wiele sterowników posiada uniwersalnych, a ponadto zaraz po jego uruchomieniu warto wejść w ustawienia i wyłączyć wszystkie zbędne opcje, które przy instalacji sterowników zainstaluje mnóstwo zbędnych aplikacji i wyśle wiele danych. DriverPack jest dostępny w dwóch wariantach. Online i offline. Pierwszy pobiera sterowniki bezpośrednio z Internetu, a drugi trzyma całą bazę na nośniku lokalnym. Online ma tę zaletę, że pobierze aktualne sterowniki. Baza trzymana lokalnie może szybko się zdezaktualizować. Nowszych wersjach dodali funkcję, która umożliwia zaktualizowanie bazy offline, gdy tylko mamy połączenie z Internetem. Jeśli więc masz problem z sterownikami to w ostateczności możesz spróbować wykorzystać to rozwiązanie.

Oprogramowania tego typu jest oczywiście więcej. Driver Booster od firmy IObit, SlimDrivers, DriverEasy, Glary Utilities itd. W większości są to produkty komercyjne, które wymagają uiszczania odpowiednich opłat lub oferują ograniczone funkcjonalności. Ich skuteczność zależy od zawartości repozytoriów. Niekiedy nie różnią się zbytnio od rozwiązania DriverPack.

Windows Update – również instaluje sterowniki

Agent Windows Update nie tylko służy do instalowania aktualizacji w systemach Windows, ale również potrafi pobrać sterowniki do sprzętu, który rozpozna. Celowo piszę o tym na końcu, ponieważ baza na serwerach Microsoftu często jest uboższa niż na stronach producentów czy w aplikacjach firm trzecich. Mimo tego może stanowić zaufane źródło. Windows Update wspiera większość kart NVIDIA i AMD. Karty dźwiękowe i sieciowe Realtek. Zdarzało się nawet, że znalazł sterowniki do myszy komputerowej czy klawiatury z przyciskami funkcyjnymi. Dostępność pakietów tak naprawdę zależy od tego z kim Microsoft współpracuje. Ale z miesiąca na miesiąc staje się coraz większa. Jeśli posiadamy popularny sprzęt od znanego producenta to możemy być pewni, że sterowniki już się zainstalują i nie będziemy musieli niczego szukać. Będą one zainstalowane razem z aktualizacjami.

Podsumowanie

Opisałem Ci czym się różnią sterowniki uniwersalne od dedykowanych. Kiedy są używane i jakie niosą ze sobą wady i zalety. Wiesz już na czym polega wsparcie producenta. Przede wszystkim na tym, aby aktualizował sterowniki, ale tylko wtedy kiedy jest to konieczne. Na przykład wykryje jakiś błąd lub usprawnia działanie sprzętu. Przytoczyłem Ci parę sposób na to jak je szukać oraz oprogramowanie, które zrobi to za Ciebie. Jak działa takie oprogramowanie już bardzo dobrze wiesz i musisz pamiętać, aby być ostrożnym. Na koniec przypomniałem Ci, ze Windows Update wbudowany w systemu Microsoftu również potrafi wyszukać i zainstalować sterowniki automatycznie. Jednakże tyczy się to tylko sprzętu popularnych producentów. Mam nadzieję, że tymi wskazówkami pomogłem Ci chodź w małym stopniu w poszukiwaniu sterowników. Jeśli zainteresowanie tematem będzie spore może w przyszłości zdecyduje się na większy artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *