Projekty demonstracyjne Syncfusion, poradnik przeglądania

Projekty demonstracyjne Syncfusion to specjalnie przygotowane rozwiązania Visual Studio z kontrolkami za pomocą których zobaczymy jak prezentują się i w jaki sposób je zaimplementować. Pełnią one rolę interaktywnej dokumentacji. Kod jest pisany zgodnie ze sztuką programowania. Zestawy Syncfusion są tak bardzo rozbudowane, że zapamiętanie wszystkich kluczowym szczegółów na początku, staje się dużym wyzwaniem. Na szczęście autorzy przygotowali deweloperów na taką okoliczność.

W poprzednich wpisach o Syncfusion pokazywałem jak zainstalować komponenty. Jeśli wybrałeś wersje demonstracyjne na pulpicie lub w menu start zobaczysz skróty do specjalnie przygotowanych aplikacji. Każda technologia posiada oddzielną przeglądarkę. Niektóre z nich można obejrzeć lokalnie lub online korzystając z przeglądarki internetowej. Ta druga forma dotyczy głównie technologii internetowych.

Projekty demonstracyjne Syncfusion posiadają też rozbudowaną dokumentację na temat każdej kontrolki. Podobnie jak robi to DevExpress czy Telerik, każda funkcja jest dokładnie opisywana wraz z szczegółami implementacyjnymi. Dzięki temu programista, czyli ty nie będzie miał problemu zaprogramowania danego komponentu w swojej aplikacji.

Cykl wpisów o Syncfusion zakończę praktyczną prezentacją przeglądu wersji demonstracyjnych aplikacji.

Projekty demonstracyjne Syncfusion

Jako, że w danej chwili jestem czynnym programistów aplikacji w technologii WPF zacznę właśnie od tego. Wchodzę w menu start i szukam skrótu do wersji demonstracyjnych projektów WPF.

Projekty demonstracyjne Syncfusion - ekran powitalny dla technologi WPF

Pojawiło się okno powitalne. W zakładach znajdziesz wiele różnych dodatkowych rzeczy, ale ja na razie skupię się na przeglądaniu. Projekt w WPF mogę uruchomić lokalnie w technologiach .NET Core i .NET Framework. Pamiętaj, aby w przypadku tego pierwszego zainstalować odpowiednie biblioteki jeśli nie zrobiłem tego podczas instalowania Visual Studio. Po wybraniu i kliknięciu pojawi się przeglądarka.

Lista wszystkich kontrolek Syncfusion dla WPF

Komponenty WPF są podzielone na kategorie – Grids, Charts, Data Visualization, Layout, Navigation itd. Każda z nich reprezentuje różne kontrolki. Po kliknięciu na daną z nich uruchomi się aplikacja, która posiada ją zaimplementowaną. Poniżej przykład z Docking Manager’em.

Wersja demo aplikacji z wykorzystaniem kontrolki Docking Manager

Docking Manager to nic innego jak wiele okienek, które możemy zadokować do rogów ekranu. Zupełnie tak samo jak jest zbudowane Visual Studio. Po lewej stronie możesz przełączyć różne warianty i formy implementacji. Kiedy na przykład chcesz sprawdzić jak wygląda pływające okno to wybierasz Floating Windows. Zostanie wczytany projekt z jednym od dokowanym i pływającym oknem.a W ten sposób można sprawdzać jak dana rzecz działa, a jeśli chciałbyś zobaczyć jak ją zaimplementować to w prawym górnym rogu masz przycisk Open source code in Visual Studio.

Rozwiązanie z wykorzystaniem Docking Manager otwarte w Visual Studio

Trzeba przyznać, że kod źródłowy Docking Manager’a jest bardzo rozbudowany. A to dlatego, że jest robiony pod całą prezentację. W Visual Studio zostanie wczytane całe rozwiązanie tego okna wraz z wszystkimi projektami. A w nich wszystkie warianty implementacyjne przełączane po lewej stronie. Wybierając jeden z nich możemy sprawdzić jak jest napisany. Projekty te możemy znaleźć w katalogu profilu użytkownika. Dokładnie w dokumentach i podkatalogu Syncfusion.

Kontrolka przeglądarki plików PDF w technologii WPF

Na koniec jeszcze tej części przykładowa kontrolka wyświetlająca dokumenty PDF. Również bardzo rozbudowana i funkcjonalna.

Kontrolki internetowe

Kontrolki desktopowe możemy uruchamiać tylko lokalnie. Odwrotnie ma się sytuacja do aplikacji internetowych. I wersje demo są dostępne zarówno lokalnie jak i przez Internet. Lokalnie uruchamiany jest serwer IIS Express, a następnie otwierana przeglądarka internetowa. Tam podobnie jak w wersji desktop, mamy listę wszystkich komponentów. Możemy również ominać i wejść bezpośrednio na stronę internetową Syncfusion z dokumentacją. Ja właśnie dla pokazania tak zrobię.

Projekty demonstracyjne Syncfusion - ekran powitalny dla technologii ASP.NET Core

Po kliknięciu na Run Online Demos zostałem przekierowany na stronę ej2.syncfusion.com. To nic innego jak oficjalna strona z dokumentacją kontrolek. Tutaj również mam podział na kategorię i pod spodem lista poszczególnych komponentów.

Projekty demonstracyjne Syncfusion - Lista kontrolek dla technologii ASP.NET Core

Wszystko dotyczy się oczywiście technologii ASP.NET. Dokumentacja online jest prostszą formą poznawania kontrolek, ponieważ wersja offline wymaga czasami doinstalowania dodatkowych rzeczy. Czasami pojawiają się błędy, które trzeba rozwiązać zanim zaczniesz je przeglądać. Poza tym nie zajmujesz zasobów sprzętowych i masz dostęp do IIS Express dla swojego projektu. Zaletą dokumentacji offline na pewno jest fakt, że jest ona dostępna kiedy nie masz dostępu do Internetu.

Kontrolka kalendarza Syncfusion w technologii ASP.NET Core

Powyżej jest przykład kontroli kalendarza zastosowana w ASP.NET Core. Biblioteka komponentów webowych jest również bogata co desktopowe odpowiedniki. Syncfusion to na pewno dobra alternatywa dla producentów tego typu oprogramowania. Chociażby ze względu na licencję jaka jest przez niego oferowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *