Przenoszenie licencji pakietu Microsoft Office

Wiele osób pyta mnie o przenoszenie licencji pakietu Microsoft Office w poszczególnych wersjach na inne stanowiska. Sam również spotkałem się z taką koniecznością i w związku z tym zacząłem temat drążyć dalej. Dzisiaj krótki artykuł na temat moich badań jakie przeprowadziłem przez ostatnie tygodnie.

Sposoby aktywacji pakietu Office

We firmach nadal korzysta się z starszych pakietów Microsoft Office. Sam osobiście mam jeszcze styczność z wersją 2007. Co prawda systematycznie przechodzimy na najnowsze, to mimo tego zawsze gdzieś się jeszcze znajdzie.

Pakiet Office 2007 jest najłatwiej za licencjonować. Otrzymujemy klucz produktu i wpisujemy go podczas instalacji. To wszystko. Aktywacja odbywa się przez Internet automatycznie. Microsoft utrudnił sprawę od wersji 2010. Tutaj klucz musimy dodatkowo zweryfikować. Robią to serwery Microsoftu przed jego zapisem. Zatem bez połączenia z Internetem się nie obejdzie. Gdy jednak go nie mamy pozostaje aktywacja telefoniczna.

W przypadku nowszych wersji, czyli do 2013, licencję przypisujemy do konta Microsoft. Zatem, albo wpisujemy klucz produktu tak jak jest to w przypadku Office 2010 lub logujemy się i automatycznie algorytm robi to za nas.

Przenoszenie licencji pakietu Microsoft Office

W pakiecie Microsoft Office 2007 licencję możemy przenosić bez limitu. Wystarczy na jednym stanowisku odinstalować kopię produktu, a następnie na drugim ją zainstalować ponownie wykorzystując klucz zamieszczony na pudełku. Ponowna aktywacja nie stwarza żadnych problemów. Wszystko powinno przebiec prawidłowo.

Microsoft szybko jednak zrezygnował z takiej formy licencjonowania właśnie na rzecz przenoszalności oprogramowania. Pakiet Office 2010 ma już ograniczenia co do liczby aktywacji. Po zainstalowaniu programu musimy aktywować poprzez Internet lub telefonicznie. Liczba takich operacji została ograniczona do maksymalnie 3 prób. Za czwartym razem na nowym stanowisku program poinformuje nas komunikatem o przekroczonej liczbie aktywacji. Oznacza to, że klucz został na stałe przypisany do ostatnio aktywowanego stanowiska. Nawet zmiana konfiguracji sprzętowej może wpłynąć na to, że już nie za licencjonujemy programu.

Nowsze wersje na szczęście zniosły te limity. Office 2013 i 2016 przeniesiemy na inne stanowisko. Gdy zakładamy konto Microsoft licencja jest do niego przypisywana. Wystarczy potem odinstalować na starym komputerze i zainstalować na nowym. Po zalogowaniu licencja zostanie od razu przypisana.

Podsumowanie

Redagując powyższą treść, posiłkowałem się doświadczeniami jakie zdobyłem podczas praktycznego przenoszenia pakietu Microsoft Office w edycji Home & Business oraz 2007 Standard. Możliwe, że podczas gdy kupujemy urządzenie z już zainstalowanym oprogramowaniem, przenoszenie jest praktycznie w ogóle niemożliwe. Wszystko zależy od licencji jaką zakupiliśmy. Nie miałem okazji sprawdzić tego na wersjach Professional, ale możliwe, że sytuacja jest podobna.

4 thoughts on “Przenoszenie licencji pakietu Microsoft Office”

  1. Wczoraj zainstalowałem system na nowym dysku ssd, a stary hhd sformatowałem. Dzisiaj chciałem zainstalować office 2007 a tu przekroczona liczba aktywacji. Czy na prawdę, gdybym wczoraj jeszcze odinstalował go z hdd, to dzisiaj nie było by problemu? Nie da się tego legalnie obejść? Bez jaj.

    1. Dla Microsoft Office 2007 nie powinno być problemu z aktywacją. Jeśli masz wersję BOX to instalujesz z płyty Office i wpisujesz klucz przy instalacji. Powinien się zaktywować bez problemu. Chyba, że wersja licencji jest jakaś inna.

  2. W jaki sposób najlepiej zarządzać licencjami skoro do każdej instalacji potrzebne jest przypisanie jej do konta? Czy można zarządzać licencjami rejestrując wszystkie zakupione licencje pudełkowe na konto np it@firma.pl a instalować i aktywowań na konto pracownika ? Co z licencjami przypisanymi już do byłych pracowników ?

    1. We firmach, gdzie masz większą ilość stanowisk z zainstalowanym Microsoft Office wykupuje się przeważnie licencję zbiorową. Osobiście spotkałem się już z tego typu licencjonowaniem, ale była to znacznie większa firma. Masz wtedy normalny klucz. Microsoft pozwala na przypisanie kilku licencji do tego samego konta. Wystarczy stworzyć jakieś ogólne. Następnie logujesz się na nim na stanowiskach. Sam tak robiłem kiedyś. Tworzenie indywidualnych kont dla każdego pracownika jest oczywiście błędem chyba, że jest to konto służbowe, w którym w każdej chwili możesz odciąć dostęp dla byłego pracownika. Na prywatnych kontach się tego nie robi, bo przeniesienie licencji z jednego na drugie konto to już niestety problem. Niestety to doświadczenia wiem, że taka praktyka też nie jest dobra ze względu na inwentaryzację tych kont, którą trudno potem ogarnąć. Jednakże zakładanie konta jest koniecznie głównie kiedy dostajesz licencję w wersji elektronicznej. Bo jeśli masz wersję pudełkową to możesz to pominąć. Wystarczy odpalić program i wpisać klucz. Wyjątkiem jest tu chyba Office 365.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *