Przenoszenie licencji pakietu Microsoft Office

Wiele osób pyta mnie o przenoszenie licencji pakietu Microsoft Office w poszczególnych wersjach na inne stanowiska. Sam również spotkałem się z taką koniecznością i w związku z tym zacząłem temat drążyć dalej. Dzisiaj krótki artykuł na temat moich badań jakie przeprowadziłem przez ostatnie tygodnie.

Sposoby aktywacji pakietu Office

We firmach nadal korzysta się z starszych pakietów Microsoft Office. Sam osobiście mam jeszcze styczność z wersją 2007. Co prawda systematycznie przechodzimy na najnowsze, to mimo tego zawsze gdzieś się jeszcze znajdzie.

Pakiet Office 2007 jest najłatwiej za licencjonować. Otrzymujemy klucz produktu i wpisujemy go podczas instalacji. To wszystko. Aktywacja odbywa się przez Internet automatycznie. Microsoft utrudnił sprawę od wersji 2010. Tutaj klucz musimy dodatkowo zweryfikować. Przed jego zapisem jest weryfikowany przez serwery Microsoft. Zatem bez połączenia z Internetem się nie obejdzie. Gdy jednak go nie mamy pozostaje aktywacja telefoniczna.

W przypadku nowszych wersji, czyli do 2013, licencja jest przypisywana do konta Microsoft. Zatem, albo wpisujemy klucz produktu tak jak jest to w przypadku Office 2010 lub logujemy się i automatycznie licencja jest przypisywana.

Przenoszenie licencji pakietu Microsoft Office

W pakiecie Microsoft Office 2007 licencję możemy przenosić bez limitu. Wystarczy na jednym stanowisku odinstalować kopię produktu, a następnie na drugim ją zainstalować ponownie wykorzystując klucz zamieszczony na pudełku. Ponowna aktywacja nie stwarza żadnych problemów. Wszystko powinno przebiec prawidłowo.

Microsoft szybko jednak zrezygnował z takiej formy licencjonowania właśnie na rzecz przenoszalności oprogramowania. Pakiet Office 2010 ma już ograniczenia co do liczby aktywacji. Po zainstalowaniu programu musimy aktywować poprzez Internet lub telefonicznie. Liczba takich operacji została ograniczona do maksymalnie 3 prób. Za czwartym razem na nowym stanowisku program poinformuje nas komunikatem o przekroczonej liczbie aktywacji. Oznacza to, że klucz został na stałe przypisany do ostatnio aktywowanego stanowiska. Nawet zmiana konfiguracji sprzętowej może wpłynąć na to, że już nie za licencjonujemy programu.

Nowsze wersje na szczęście zniosły te limity. Office 2013 i 2016 przeniesiemy na inne stanowisko. Gdy zakładamy konto Microsoft licencja jest do niego przypisywana. Wystarczy potem odinstalować na starym komputerze i zainstalować na nowym. Po zalogowaniu licencja zostanie od razu przypisana.

Podsumowanie

Redagując powyższą treść, posiłkowałem się doświadczeniami jakie zdobyłem podczas praktycznego przenoszenia pakietu Microsoft Office w edycji Home & Business oraz 2007 Standard. Możliwe, że podczas gdy kupujemy urządzenie z już zainstalowanym oprogramowaniem, przenoszenie jest praktycznie w ogóle niemożliwe. Wszystko zależy od licencji jaką zakupiliśmy. Nie miałem okazji sprawdzić tego na wersjach Professional, ale możliwe, że sytuacja jest podobna.