SoftPack Solution – Wydane!

Osoby, które odwiedziły moją witrynę Centrum oprogramowania Windows zapewne zauważyły, że jeden z kluczowych produktów jest już na pokładzie. Zatem od nich czekam na informację zwrotną z opinią czy program się podoba. Dla osób, które nie miały tej okazji przygotowałem specjalny wpis, który oficjalnie rozpocznie jego premierę i przybliży zastosowanie tego produktu.

SoftPack Solution, bo tak nazywa się pierwszy produkt wchodzący w skład projektu centrum oprogramowania, jest narzędziem wspomagającym wdrażanie oprogramowania w trybie offline. Służy mu do tego specjalnie przygotowana baza danych odczytywana z lokalnego nośnika. Zawiera wszystkie pakiety wraz z informacjami technicznymi. Tak, więc do instalacji nie jest wymagane połączenie internetowe. Stąd też SoftPack Solution określane jest przeze mnie jako centrum oprogramowania w trybie offline.

Główna aplikacja

Za obsługę instalacji i wyświetlanie informacji z bazy odpowiada aplikacja napisana w technologii .NET Framework 2.0. Celowo została ona wybrana, aby nośnik mógł zostać odpalony na starszych wersjach systemu Windows i bez konieczności doinstalowania dodatkowych bibliotek. Albowiem biblioteki .NET Framework 2.0 są standardowo dostępne zaraz po instalacji systemu operacyjnego.

Za obsługę instalacji i wyświetlanie informacji z bazy odpowiada aplikacja napisana w technologii .NET Framework 2.0. Celowo została ona wybrana, aby nośnik mógł zostać odpalony na starszych wersjach systemu Windows i bez konieczności doinstalowania dodatkowych bibliotek. Albowiem biblioteki .NET Framework 2.0 są standardowo dostępne zaraz po instalacji systemu operacyjnego.

SoftPack Solution dystrybuowany jest w formie obrazu ISO lub skompresowanym archiwum. Pracuje w trybie przenośnym i nie wymaga instalacji. Nadaje się do skopiowania na pendrive, kartę pamięci lub wypalenia na płycie DVD.

Własne pakiety i zastosowanie

Co prawda nie miałem nigdy okazji przybliżyć historii SoftPack Solution to mimo tego chciałbym pochwalić się funkcjonalnością, która w porównaniu do poprzednich wydań jest zupełną nowością. Najnowsze już programistyczne wydanie umożliwia budowanie własnej zawartości przez samego użytkownika za pośrednictwem dedykowanego narzędzia o nazwie Database Builder. Wystarczy zainstalować, pobrać obraz SoftPack i wskazać jego lokalizację. Od tego momentu tworzymy specjalny plik konfiguracyjny, a pakiety kopiowane są na nośnik. Po zapisaniu zmian cała stworzona przez nas baza dostępna jest pod zakładką Wbudowana. W ten sposób nie musimy ograniczać się do pakietów oficjalnie wspieranych, a dodawać własne obowiązujące w naszej infrastrukturze.

Zastosowania produktu SoftPack Solution mogą być różne. Przede wszystkim pełni on ważną rolę w początkowych fazach wdrażania systemu Windows. Kiedy mamy do instalacji naprawdę dużą ilość oprogramowania możemy skorzystać z narzędzia, który cały proces nam zakolejkuje i przeprowadzi bez naszej ingerencji. Może on również przydać się w przypadku maszyn wirtualnych, gdzie często duplikujemy wykonywane czynności pobierając dwa razy ten sam pakiet. W przypadku SoftPack Solution wystarczy podmontować obraz.

Drugorzędne zastosowania

SoftPack Solution może przydać się podczas aktualizacji oprogramowania. Szczególnie na stanowiskach pozbawionych lub ograniczonym dostępie do sieci. Dzięki możliwości budowania własnej zawartości możemy go wzbogacać o oprogramowanie, które jest nam najbardziej potrzebne. Przykładem takich urządzeń mogą być komputery wbudowane w maszynach CNC. Do tego celu przygotowałem specjalną edycję Lite, która posiada tylko przygotowaną przez użytkownika bazę i pozbawiona jest standardowej. W ten sposób można zmniejszyć rozmiar obrazu o 4,5 GB.

Oprócz funkcji związanych z offlinowym wdrażaniem oprogramowania, SoftPack posiada również dość eksperymentalny moduł pozwalają na pobieranie pakietów z Internetu. Gdy tylko pojawia się dostęp do sieci możemy zobaczyć dodatkową zakładkę Pobieranie. Tam pakiety zaciągane są bezpośrednio od strony producenta. Oczywiście wszystko w sposób bezobsługowy.

Podsumowanie

SoftPack Solution można już oczywiście pobrać na mojej oficjalnej stronie projektu – www.cow.mdatelier.pl. Mam nadzieję, że przekonałem Cię do sprawdzenia własnego oprogramowania i oczekuje na komentarze. Niekoniecznie pozytywne. Jestem otwarty na wszelką krytykę.