Syncfusion Community – Jak pozyskać licencję?

We wstępie do kontrolek, w skrócie, napisałem czym się charakteryzują. A jedną z tych cech jest właśnie edycja Syncfusion Community. Czas rozwinąć ten temat i dokładnie rozpisać na czym on polega.

Producent, jako jeden z niewielu, postanowił rozdawać swoje kontrolki za darmo. I to wszystkie. Łącznie jest ich 1 600. Ponadto dostaniesz do nich dożywotnie, regularne wsparcie w postaci aktualizacji. Brzmi fajnie, ale jak to w życiu nie ma nic za darmo. Trzeba spełnić dwa podstawowe warunki.

  • Firma, w której jest używana licencja Community nie może przekraczać rocznego dochodu równego miliona dolarów.
  • Z wersji Community może korzystać maksymalnie 5 programistów.

Podsumowując, jeśli pracujesz w średniej wielkości firmie i zarabia ona rocznie ok. 4 mln złotych netto (w przeliczeniu na nasze) i posiada więcej niż 5 deweloperów to musisz zakupić licencję. Limity wydają się duże, ale w rzeczywistości tam gdzie są najbardziej potrzebne, bardzo często jest trudno spełnić te wymagania. We firmach, w których pracowałem jako programista, żadna nie łapała się w tym przedziale. Zawsze obracała większymi pieniędzmi. Tym bardziej, że nie zajmowałem się lub nie zajmuje wytwarzaniem programowania dla klientów zewnętrznych. W małych firmach zatrudniających kilka, kilkanaście osób ma to większy sens. W związku z tym kontrolki najczęściej znajdą zastosowanie tam, gdzie dopiero zaczynamy coś tworzyć i szukamy klientów lub potrzeby wewnętrzne dla małego obszaru zastosowań. Ewentualnie potrzeby prywatne.

Co z klientami zewnętrznymi i projektami Open Source?

Firmy programistyczne przeważnie wytwarzają oprogramowanie dla innej organizacji. To niesie ze sobą pewne ograniczenia. Jednym z najważniejszych jest własność intelektualna. Budujemy aplikację i sprzedajemy ją klientowi. Jeśli pozostajemy jej właścicielami, klient może ją użytkować tylko do celów wewnętrznych w ramach standardowej licencji (ciężko się tutaj domyśleć czy chodzi o płatną czy właśnie wersję Community). W przeciwnym wypadku stosuje się drugi scenariusz. Klient musi być właścicielem własności intelektualnej lub dystrybuuje ją na twoich zasadach. Wtedy każdy komercyjny klient, który zakupił aplikację, otrzyma licencję Community pod warunkiem, że sam się do niej kwalifikuje, czyli musi spełniać wymagania co do rocznego dochodu i liczby programistów. Również wymagana jest rejestracja takiego klienta w bazie Syncfusion Community. Za każdym razem kiedy sprzedajesz swoją aplikację z kontrolkami.

Czytając te wszystkie warunki można niestety stwierdzić, że sprzedaż produktu, który korzysta z Syncfusion w wersji Community jest nieco skomplikowana, ale pozwala przynajmniej na początku znaleźć potencjalnych klientów i rozwinąć firmę. A licencję kupić kiedy zacznie się to opłacać. W przypadku Open Source sprawa jest znacznie prostsza. Jeśli chcesz otworzyć projekt programistyczny i wykorzystać w nim te kontrolki musisz najpierw skontaktować się z producentami. Oni z kolei zarejestrują twój projekt. Po co jest ta rejestracja? Zapewne dlatego, aby móc monitorować, gdzie są wykorzystywane kontrolki i ewentualnie kontrolować czy oby na pewno są wykorzystywane w celach Open Source.

Pozyskiwanie licencji Syncfusion Community krok po kroku

Teraz przejdę do bardziej praktycznej części Syncfusion Community. Pokażę jak taką licencję pozyskać. Przede wszystkim musisz zacząć od założenia konta na LinkedIn lub XING. Są to dwa serwisy społecznościowe wykorzystywane między innymi przez programistów. LinkedIn zapewne znasz. Jest znany w Polsce i zyskuje również na popularności. Możliwe, że już takie konto posiadasz. Z kolei XING to niemiecki portal. U nas mniej, a może nawet w ogóle nie znany. Dlatego polecam skorzystać z tego pierwszego.

Kiedy już masz konto np. na LinkedIn możesz przejść na podstronę producenta kontrolek poświęconej licencji Community.

Powinna pojawić się strona taka jak na poniższym zrzucie.

Główna strona Syncfusion informująca o licencji Community

Na niej możesz dowiedzieć się więcej na czym polega edycja Community, jakie ograniczenia w użytkowaniu posiada oraz przede wszystkim co oferuje. W praktyce zawiera wszystko co sprzedaje Syncfusion. Community jest najbogatszym odpowiednikiem płatnej edycji. Klikając na CLAIM FREE LICENSE przejdziesz do pierwszego etapu rejestracji. Zostaniesz zapytany za pośrednictwem jakiego portalu chcesz się zarejestrować.

Strona logowania za pomocą konta LinkedIn lub XING

W moim przypadku był to LinkedIn. Klikając na jego przycisk zostaniesz przekierowany do serwisu i poproszony o zalogowanie. Następnie musisz udzielić dostęp serwisowi do twojego profilu. Na stronie FAQ można wyczytać, że dostęp taki jest udzielany tylko w celu weryfikacji. Nie będzie wykorzystywany do niczego innego. Kiedy zakończysz ten etap powinieneś móc założyć konto w Syncfusion i dostać na maila potwierdzenie wraz z linkiem weryfikacyjnym. W przypadku portalu XING jest podobnie. Ale ze względu na to, że jest mało popularny nie będę go omawiał.

Po potwierdzeniu wszystkich danych możesz zalogować się do portalu.

Panel konta użytkownika skąd można pobrać instalator kontrolek

Na swoim koncie zobaczysz, że masz przydzieloną jedną licencję Essential Studio Enterprise Edition – Community License. W rzeczywistości licencja ta jest właśnie odpowiednikiem najbogatszej płatnej edycji jaka jest dostępna w ofercie producenta. Klikając na Download pobierzesz odpowiedni instalator. Instalując Syncfusion logujesz się na swoje konto w ten sposób przypisując licencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *