SyncFusion – Pierwszy projekt w Visual Studio

Pierwszy projekt w Syncfusion utworzę w Visual Studio. Jest on podstawowym i jedynym znanym mi środowiskiem programistycznym z którym współpracuje. Są jeszcze rozszerzenia dla Visual Studio Code, ale mogą za nie odpowiadać niezależni twórcy i mieć znacznie okrojone funkcje. Pierwszy projekt pokaże oczywiście w Visual Studio Community Edition.

Po zainstalowaniu kontrolek Syncfusion, którą prezentowałem w oddzielnym wpisie, dostajesz szereg rozszerzeń. Każda z nich odpowiada za dodanie komponentów do przybornika, renderowanie kontrolek w podglądzie i dodanie szablonów projektów. Masz zatem wszystko czego Ci potrzeba do codziennej pracy. Przy pierwszym kontakcie z Syncfusion warto skorzystać z wersji demonstracyjnych aplikacji. Prezentują one przykłady implementacji wszystkich kontrolek jakie zawiera twoja licencja. Możesz sprawdzić między innymi jak działa oraz otworzyć jej projekt w środowisku Visual Studio. Większość z nich to całe rozwiązania, które wykorzystują wzorce projektowe. Na przykład dla WPF jest to MVVM, a dla ASP.NET – MVC. O wersjach demonstracyjnych aplikacji Syncfusion będę jeszcze poświęcał oddzielny wpis. Teraz zacznę od pierwszego projektu.

Pierwszy projekt Syncfusion

Po otwarciu środowiska Visual Studio na stronie startowej zauważysz nowe szablony projektów. Ich dostępność zależy od zainstalowanych komponentów. Dla przykładu pierwszy projekt Syncfusion utworzę z wykorzystaniem szablonu WPF wybierając Syncfusion WPF Application.

Pierwszy projekt Syncfusion - okno wyboru szablonu w Visual Studio

Syncfusion dostarcza nie tylko przyciski, pola wprowadzania i siatki danych, ale również komponenty odpowiedzialne za układ czy motywy. W zestawie masz do wyboru kilkanaście różnych stylów kolorystycznych zgodnych z najnowszymi trendami. Znajdą się również tutaj te stosowane w pakietach Office. Po wybraniu szablonu projektu aplikacji desktopowej WPF zostanie wyświetlony kreator, który pozwoli wygenerować gotowy układ i wygląd aplikacji. Dzięki temu interfejs możesz upodobnić do standardowych rozwiązań, a ty skupiasz wtedy już tylko na implementacji funkcjonalności. Do wyboru jest między innymi Outlook Style. To kompletny klon aplikacji pocztowej pakietu Office. Podobnie jak Calendar lub Contact. Docking Manager to z kolei aplikacja z okienkami, które można zadokować w rogach ekranu. Dokładnie taka sama zasada działania jak w Visual Studio. Dla przykładu taką właśnie wybiorę.

Okno kreatora konfiguracji nowego projektu z wykorzystaniem kontrolek Syncfusion

Jak widać został wygenerowany przykładowy projekt z już domyślnym układem i zawartością. Możesz sobie go dowolnie modyfikować i dostosować do siebie. Ja spróbuje go teraz uruchomić.

Utworzony nowy projekt Syncfusion

Jak widać aplikacja działa. Wcześniej wybrałem motyw Dark Mode. W związku z tym aplikacja domyślnie przybrała czarne barwy. W domyślnych projektach może się zdarzyć wiele błędów stylistycznych jak tutaj. Czarna czcionka na czarnym tle. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że tego typu projekt trzeba będzie częściowo przerobić i zrobić pod siebie.

Uruchomiona aplikacja z projektu Syncfusion

Na koniec

Ciekawostką, a w sumie może i nawet problemem, jest to, że wybierając dowolny wariant motywu domyślnie zawsze jest wyświetlany w podglądzie biały. Czyli podstawowy wszystkich kontrolek. Prawdopodobnie jest obejście tego problemu ustawiając w kodzie ciemny motyw i warto sprawdzić, ponieważ niektóre komponenty nie zmieniając czcionki na białą i wychodzą wtedy takie błędy.

Po świeżym utworzeniu projektu może się zdarzyć, że nie chce renderować projektu, a w niektórych przypadkach tak jest. Dzieję się to dlatego, że w kreatorze jest wybór z jakiego źródła mają być pobierane biblioteki. Nuget lub lokalnie. W przypadku wybrania tej pierwszej opcji musisz najpierw skompilować pierwszy raz projekt, aby środowisko pobrało i dodało wszystkie pakiety. Gdy robimy to lokalnie od razu pobierane są z dysku.

Pakiety pobierane z nuget mają tą zaletę, że jeśli pojawi się ich najnowsza wersja mogą zostać natychmiast zaktualizowane. W przypadku instalacji lokalnej musisz to zrobić przez kreatora Syncfusion.