Czy warto kupić tani tablet?

Tani tablet. Pojęcie można różnie interpretować. Dla niektórych budżetowe urządzenia to takie, które nie przekraczają 1000 zł, a dla innych 200 zł. Z takimi pytaniami spotykam się dość często. Jaki kupić i za ile. A jako, że sam mam budżetowy tablet, którego właśnie się w końcu pozbyłem postanowiłem podzielić się z wami moimi przemyśleniami. Zapraszam do lektury.

Tani tablet do jakiej kwoty?

Mój tablet posiada już 5 lat. Przez ten czas firma, która go wyprodukowała zdążyła się zwinąć i zostawić nas posiadaczy na lodzie. Kosztował on wtedy 900 zł. Był to budżetowiec do 1000 zł. Jak na tamte czasy dobra cena i jakość. Dzisiaj jest wart poniżej 200 zł. Praktyka pokazała, że jedyne zastosowanie tego tabletu to podawanie napojów. Do niczego innego się nie nadawał. Z oprogramowaniem było krucho. Chińska produkcja i jakość. Coś na chwilę, coś na rok, może dwa. Aż w końcu postanowiłem, że nie ma co się męczyć. Nie pomogła nawet wymiana firmware.

Drugi przypadek. Rok temu znajomy zakupił tablet za 200 zł. Czterordzeniowy procesor, 1 GB RAM i jakaś karta GPU. Teoretycznie tablet do pracy. Na reklamach przedstawiano go jako urządzenie multimedialne i do gier. W praktyce okazuje się, że jedynie co można na nim zrobić to wejść w ustawienia, ponieważ pozostałe aplikacje znacznie spowalniają pracę urządzenia. Strony ładują się w 5 minut z aktywną jedną zakładką. Widżety na ekranie zawieszają się, a po uruchomieniu kilku aplikacji na raz tablet się wyłącza.

Czy cena ma jakieś znaczenie? Zapewne tak, ale według mnie w 40%. Pozostała część to producent. Nie patrz na tablety poniżej 500 zł. Są to chińskie wytwory, które za 3 dni będą nadawać się do wyrzucenia. A droższe modele? Tylko renomowani producenci takie jak Lenovo czy Samsung. Chodź jest ich stosunkowo mało, to na obecnym rynku zdarzają się urządzenia za 800 zł. Może wydajnościowo nie stoją zbyt wysoko, ale mamy pewność, że oprogramowanie jest dobrze przygotowane i da się cokolwiek coś na nim zrobić. Przynajmniej żeby płynnie wczytywało strony internetowe.

Chińscy producenci

Jeśli tablet ma Ci posłużyć do zabawy na chwilę to zapewne wybór chińskiego producenta będzie rozsądnym wyborem. Sytuacja diametralnie się zmienia kiedy tani tablet ma posłużyć nam do pracy. Jeszcze 5 lat temu było to nie do pomyślenia. Obecnie jesteśmy w stanie takie urządzenie nabyć, ale jak już wcześniej wspomniałem szukaj tylko renomowanych producentów.

Chińscy producenci patrzą na jak najmniejsze koszty produkcji i wsparcia. Tablet to nie tylko komponenty, które muszą być odpowiednio dobrane i zintegrowane, ale i również oprogramowanie. Bez odpowiedniej optymalizacji tablet będzie się zawieszał lub pracował bardzo wolno. A nie chcesz przecież czekać aż wyświetlą Ci się literki na ekranie podczas pisania artykułu czy dokumentacji? Nadzieją są jeszcze tablety z systemem Windows, które mogą wypchnąć urządzenia z Androidem.

Podsumowanie

Moja pięcioletnia męka nauczyła mnie jednego. Tani tablet to również przemyślany zakup i warto rozważyć czy nie lepiej dołożyć parę groszy więcej niż męczyć się z problemami w stylu zawieszenie ekranu, utrata dotychczasowej pracy czy po prostu powolne reagowanie na polecenia. Urządzenie przystosowane do pracy musi być wydajne i bezawaryjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *