WDS – Wireless Distribution System

Wireless Distribution System (WDS) to protokół stosowany coraz częściej w średniej klasy routerach. Trend ten napędza duża popularność sieci bezprzewodowych, z której korzystają miliony urządzeń na całym świecie. Wśród setek sieci pojawia się problem z zasięgiem. Wzajemnie zakłócające się urządzenia powodują nie tylko niskie transfery, ale również częstsze utraty połączenia. Z pomocą przychodzi WDS. Co to jest i jak z tego korzystać? Jakie są wady i zalety rozwiązania? Te informacje przekażę w dzisiejszym wpisie.

Sieci bezprzewodowe to w większości przypadków jedyne wyjście. Internet zaczął rozwijać się dwadzieścia lat temu. Nasze mieszkania często budowane były znacznie wcześniej. Nikt wtedy nie myślał zakładaniu gniazdek ethernetowych. Co najwyżej gniazdka telefoniczne. Wszystko dlatego, że mało kto o tej technologii jeszcze słyszał i ciężko było przewidzieć poziom do jakiego dojdzie. Jesteśmy, więc skazani na WiFi. Bez konieczności wiercenia dziur w mieszkaniu możemy zapewnić dostęp do sieci w nawet najtrudniejszych zakątkach. Niestety nie zawsze możliwe jest stuprocentowe pokrycie obszaru. Sieci bezprzewodowe mają swoje wady. Producenci naszych routerów zauważając te problemy starają się implementować coraz to lepsze funkcje, które pozwolą nam ten zasięg zwiększyć.

Bardzo wiele osób pyta w jaki sposób mogą to zrobić. Zwiększyć zasięg swojej sieci bezprzewodowej. Najlepiej jakby można było wykorzystać starsze urządzenia, gdzieś pochowane w szafach. Sam szukałem odpowiedzi na to pytanie i spotkałem się z technologią WDS. Technologia bezprzewodowego łączenia urządzeń w celu zmostkowania połączenia. W ten sposób drugie urządzenie swoją moc sygnału będzie odbierać i przekazywać do routera docelowego. Możemy w ten sposób stworzyć coś na zasadzie przekaźnika, zwiększający zasięg naszej sieci. Ale najpierw skupmy się na tym jak dokładnie działa WDS.

Jak działa WDS?

Zakładamy, że mamy dwa routery – A i B. Obydwa modele muszą obsługiwać technologię WDS. Inaczej nie będziemy w stanie połączyć ze sobą urządzeń. Router A pełni rolę punktu dostępowego WDS. Przechowuje adresy MAC urządzeń, między innymi naszego routera B, z którym będziemy się łączyć, a w zasadzie odbierać pakiety. Ma to na celu zachowanie bezpieczeństwa przed niepowołanym dostępem. Router B funkcjonuje jako Bridge, czyli most. I tutaj zazwyczaj wystarczy przełączyć tryb.

Zasada działania mostka WDS
Zasada działania mostka WDS

Jednakże, aby routery mogły się ze sobą połączyć w każdym musimy ustawić identyczne SSID, hasło, tryb zabezpieczeń i kanał. Jeśli wszystko jest prawidłowo skonfigurowane, router B powinien podłączyć się do routera A. Wtedy cały ruch z routera B jest przekierowywany do tego pierwszego. A więc, gdy połączymy komputer lub urządzenie mobilne do routera B powinniśmy mieć dostęp do Internetu. Zasięg w tym wypadku zależny jest od urządzenia B. Jeśli przybliżymy się do A to prawdopodobnie połączymy się bezpośrednio z nim.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz. A mianowicie najoptymalniejszym sposobem na zwiększenie zasięgu jest tak umiejscowienie urządzeń, aby ich zasięgu możliwie jak najmniej nachodziły na siebie. Czyli muszą być w miarę daleko od siebie, ale do tego stopnia, aby się jeszcze widziały. Zbyt bliskie umiejscowienie kończy się zazwyczaj zakłóceniami lub brakiem jakichkolwiek korzyści. Dlatego warto się zastanowić przed konfiguracją jak rozmieścić urządzenia.

Do czego i kiedy warto używać WDS?

Pierwszym przeznaczeniem technologii WDS to zwiększenie zasięgu, ale poniekąd kosztem prędkości sieci. Prawdopodobnie w routerze B zauważymy spadki szybkości transferu, które mogą dochodzi nawet do 50%. I nie jest to spowodowane przez urządzenie, a wynika to z wad technologii bezprzewodowych i jak samego WDS’a. W przypadku mostka radiowego stosujemy tutaj aż 2 trasy wrażliwe na zakłócenia oraz obniżające jakość. Przyczyniając się również do opóźnień w transmisji danych. Z naszego komputera do routera. Z routera B do routera A. Jeśli mamy w pobliżu kilku klientów WDS (bo można łączyć kilka urządzeń) to dodatkowo obciążamy główny punkt dostępowy. Przy niskiej mocy obliczeniowej przetwarzanie pakietów może być bardzo wolne. Stosując WDS’a musimy ustawiać na sztywno kanały radiowe, a te z kolei potrafią się zmieniać w sąsiadujących routerach, które przeważnie mają przydzielane z automatu. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że za chwilę nasza sieć będzie zakłócana. Zatem tego typu funkcjonalność nie sprawdza się w przypadku kiedy zależy nam na dużych prędkościach i niskich opóźnieniach. Jeśli jednak zależy nam na dobrym zasięgu i przesyłamy stosunkowo małe pakiety danych takie jak poczta, komunikatory, strony to technologia WDS jak najbardziej się sprawdzi.

Zasięg routerów WDS muszą się nachodzić, aby były w zasięgu głównego Access Point.
Zasięg routerów WDS muszą się nachodzić, aby były w zasięgu głównego Access Point.

Urządzenia mostkowane swoją funkcję pełnią najlepiej kiedy nie stoją zbyt blisko siebie. Może to powodować, że jeden drugiego będzie zakłócać, a komputer będzie łączył się z wolniejszą siecią mimo, że w pobliżu jest szybsza (czyli do routera A). Mamy w zwyczaju narzekać na zasięg kiedy punkt dostępowy stoi piętro niżej lub wyżej. Pierwsza myśl przyjdzie nam taka. Postawie i zmostkuję stary router. Niestety sam przekonałem się na własnej skórze, że jest to zbyt blisko i u mnie powodowało problemy. W takim wypadku warto znaleźć miejsce nieco dalej. Pamiętajmy, że nadajniki routerów są znacznie lepsze niż odbiorniki naszych urządzeń. Zatem niewielka różnica w odległości może nadal pozostawać w zasięgu nasze punkty dostępowe.

Czy każde urządzenie jest kompatybilne z WDS?

Niestety nie. Aby mostek działał prawidłowo obsługa WDS musi być zapewniona po obu stronach. Producenci przeważnie wyposażają ją w droższych modelach. Zatem zanim zaczniesz planować konfigurację sprawdź czy twoje urządzenia obsługują technologię WDS. W Internecie krąży również takie stwierdzenie, że bezprzewodowy mostek da się zrobić tylko wtedy kiedy mamy dwa identyczne modele tego samego producenta. Otóż na dzień dzisiejszy nie ma to już większego znaczenia. Sam osobiście byłem wstanie połączyć starego Asmaxa z DGT. Wnioski jakie z tego wyciągnąłem są takie, że akurat producent i model nie mają większego znaczenia chodź mogą pojawiać się wyjątki. Ale zapewne tyczy się to jeszczs starszych technologicznie urządzeń. Kiedy to WDS nie był tak popularny i rozbudowany.

Na stronie ceneo.pl można zobaczyć jakie urządzenia posiadają wbudowaną technologię WDS.
Na stronie ceneo.pl można zobaczyć jakie urządzenia posiadają wbudowaną technologię WDS.

Ratunkiem dla niektórych urządzeń może być instalacja alternatywnego oprogramowania. W Internecie jest kilka popularnych dystrybucji takie jak DD-WRT czy Tomato. Problem jednak tkwi w tym, że obsługują je modele z wyższych półek. A wynika to z mocy obliczeniowej jaką posiadają.

W alternatywnym oprogramowaniu przeważnie dodawane są opcje, które w fabrycznym oprogramowaniu nie są dostępne. Między innymi należy do nich WDS. A co jeśli nie możemy zainstalować alternatywnego oprogramowania? Pozostaje mostek przewodowy tradycyjnym kablem Ethernet. Tutaj mamy niemalże stuprocentową pewność, że będzie działać. Pozostaje teraz kwestia czy lepiej opłaca się wiercić dziury w ścianach czy zakupić drugie urządzenie. Wszystko zależy od tego jakie mamy potrzeby.

Konfiguracja usługi

Zanim przejdziemy do konfiguracji WDS na urządzeniach musimy pospisywać adresy MAC wszystkich urządzeń, które będą łączyły się do routera głównego. Router pełniący rolę punktu dostępowego WDS będzie przechowywał ich listę w celu rozpoznania i blokowania przypadkowych połączeń. Zabezpiecza to przed niepowołanym dołączeniem urządzenia, którego nie chcemy w swojej sieci. Taki użytkownik miałby praktycznie dostęp do wszystkiego. Niektóre modele wręcz wymagają wprowadzenia adresów MAC.

Bierzemy teraz router główny i szukamy opcji związanej z technologią WDS. Bardzo pomocna jest wtedy tutaj instrukcja obsługi, ale w większości wystarczy intuicyjnie przeklikać opcje, a sami znajdziemy. WDS znajduje się zazwyczaj w ustawieniach sieci bezprzewodowych. Kiedy znajdziemy ustawiamy go na tryb Access Point (punkt dostępu). Powinny być również pola do wprowadzenia maksymalnie 6 adresów MAC, ponieważ tyle urządzeń jest w stanie jednocześnie obsłużyć router. Wprowadzamy wcześniej spisane dane i przechodzimy do konfiguracji SSID.

Przykładowa strona konfiguracji WDS.
Przykładowa strona konfiguracji WDS.

Tutaj definiujemy tradycyjnie nazwę, tryb zabezpieczeń, hasło oraz kanał. Następnie spisujemy wszystkie dane. Będą nam one potrzebne do pozostałych urządzeń. Zostawiamy uruchomione urządzenie i bierzemy kolejne. Pierwsze co robimy to zmieniamy adres sieci na zgodny z pierwszym routerem oraz sam adres IP routera. Potem analogicznie szukamy opcji związanych z WDS. Przełączamy w tryb Bridge (mostek). Nie musimy tutaj już wpisywać adresów MAC. W niektórych modelach wpisuje się adres MAC routera głównego. Dzięki temu nie będzie podejmował próby nawiązywania połączenia z innymi urządzeniami w pobliżu. Przechodzimy do ustawień SSID i wprowadzamy takie same dane jak w przypadku naszego punktu dostępowego i zapisujemy. Od tego momentu powinna nastąpić próba nawiązania połączenia.

Analogicznie postępujemy z pozostałymi urządzeniami jeśli planujemy zmostkować ich więcej. Aby sprawdzić czy wszystko działa zbliżamy się laptopem do zmostkowanego routera i sprawdzamy czy mamy dostęp do Internetu. Po jakości zasięgu wywnioskujemy do którego się połączyliśmy. Jeśli komunikacja przebiega prawidłowo i lampki WiFi na routerze mrugają oznacza, że wszystko jest dobrze. W przeciwnym wypadku spróbuj zrestartować urządzenie. Niektóre modele tego wymagają.

Podsumowanie

Na koniec jest jeszcze jedna kwestia związana z roamingiem. Jak wiecie roaming pozwala na dynamiczne przełączanie się między urządzeniami w zależności od jego położenia. Tutaj niestety nie zależy to od technologii WDS, a samego urządzenia odbierającego. To nasz laptop lub smartfon dobiera odpowiednią sieć w zależności od zasięgu. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że efekt roamingu po prostu nie zadziała. Najczęściej trzeba będzie wyłączyć WiFi i włączyć je jeszcze raz. Kiedy system znajdzie SSID o lepszym zasięgu wybierze te. Istnieją specjalne kontrolery, które pozwalają taki roaming zapewnić. Ale niestety cena takich urządzeń jest stosunkowo wysoka i ni działa to z technologią WDS.

Podsumowując ten wpis po krótce opisałem co to jest i na czym polega technologia bezprzewodowego łączenia urządzeń sieciowych – WDS. Przedstawiłem też krótko konfigurację takich urządzeń oraz kiedy warto stosować te funkcjonalności. Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiał chodź cień wątpliwości i pomógł wam w podjęciu decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *