Windows Deployment Services – Instalacja roli serwera

W dalszych częściach tego poradnika będę Cię krok po kroku przeprowadzał przez elementy instalacyjne i konfiguracyjne usługi Windows Deployment Services. Będę opisywał co robię w danym momencie, ale też dlaczego to robię, abyś zrozumiał podstawową zasadę działania usługi.

Pominę kwestie związane z instalacją systemu. Tutaj nie powinno być większego problemu. Usługa Windows Deployment Services nie posiada jakiś specyficznych wymagań co do jej funkcjonowania. Zatem wystarczy zwykła maszyna z zainstalowanym Windows Server. W moim środowisku będzie to wersja 2012 R2. Taką udało mi się zdobyć na potrzeby redakcji tego poradnika, ale wszystkie kroki jakie prezentuje są niemal identyczne w pozostałych wersjach. Zarówno starszych jak i nowszych. Ewentualnie małe szczegóły dodane jako nowości mogą nie być tutaj widoczne. Ale na początek to wystarczy.

Przed przystąpieniem do instalacji Windows Deployment Services upewnij się, że masz w sieci dostępny serwer DHCP od Microsoftu. Jeśli nie to na tym serwerze najpierw go zainstaluj zanim przejdziesz dalej. Serwer DHCP jest nam potrzebny, aby dystrybuować adresy IP dla stacji z odpowiednią informacją o pliku rozruchowym. Próbowałem z innymi rozwiązaniami, ale niestety nie działało.

Instalacja roli Windows Deployment Services z poziomu menedżera serwera

U siebie w sieci mam zainstalowany serwer DHCP. Związku z tym nie będzie problemu. Mogę zabrać się za instalację roli. W tym celu uruchamiam menedżer serwera, a następnie w prawym górnym rogu naciskam na Zarządzaj i Dodaj role i funkcje.

Windows Deployment Services - Dodaj role i funkcje z poziomu menedżera serwera

Pierwszą stronę pomijam. Zawiera podstawowe informacje o zalecanej konfiguracji serwera.

Windows Deployment Services - Strona informacyjna menedżera serwera

Wybieram domyślnie zaznaczoną opcję, czyli Instalacja oparta na rolach lub oparta na funkcjach. W ten sposób zainstaluje rolę na serwerze lokalnym.

Windows Deployment Services - Typ instalacji

Domyślnie wybieram zaznaczony serwer lokalny i przechodzę dalej.

Windows Deployment Services - Wybór serwera

W końcu przeszedłem do okna wyboru roli. Odnajduje z listy i zaznaczam Usługi wdrażania systemu Windows. Na tym etapie teoretycznie mógłbym zainstalować również serwer DHCP jeśli bym go nie posiadał w sieci. Mimo wszystko nie zalecam takiego podejścia. Po pierwsze, aby skonfigurować usługę Windows Deployment Services trzeba mieć w sieci już sprawnie działający serwer DHCP. Zatem musi on zostać wcześniej skonfigurany. Druga sprawa jeśli w sieci działa jakiś inny serwer to musi być wyłączony. W przeciwnym wypadku pojawi się konflikt. Dobrze by było upewnić się, że skonfigurwany serwer DHCP działa poprawnie i wszyscy klienci otrzymują prawidłowo adresy IP. Jeśli to wszystko mam zrobione mogę od razu po zainstalowaniu roli WDS przejść do jego konfiguracji. Dlatego postępuje według kolejności najpierw serwer DHCP potem WDS.

Wybór roli serwera

Po wybraniu naszej roli automatycznie zostaną wybrane dodatkowe składniki w postaci konsoli do zarządzania. To spowoduje, że w kolejnym oknie, czyli oknie wyboru funkcji nie muszę już nic zaznaczać i mogę przejść dalej. Potem pojawi się krótka informacją między innymi o tym, że w tej samej sieci musi być dostępny serwer DHCP i DNS. Ten drugi niekoniecznie. Chyba, że pracujemy w środowisku Active Directory to z góry można założyć iż taki serwer istnieje. W oknie usługi ról zaznaczamy wszystkie. Zarówno serwer transportu jak i wdrażania.

Wybór usługi ról

Czekam na zakończenie instalacji roli. Po zakończeniu przeważnie nie powinno być potrzeby ponownego uruchamiania komputera. Chyba, że instalowane również były inne role, co osobiście nie zalecam takiego podejścia.

Instalacja roli serwera Windows Deployment Services

Jeśli chodzi o instalację roli to by było na tyle. Teraz mogę wziąść się za konfigurację roli Windows Deployment Services. Skrót do konsoli znajdę w narzędziach administracyjnych, a następnie pod nazwą Usługi wdrażania systemu Windows.