Windows Server Update Services – Generowanie raportów

Raporty dają nam szczegółowy wgląd do stanu zainstalowanych poprawek w konkretnym urządzeniu lub określonej grupie urządzeń. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić jakie paczki są jeszcze potrzebne.

Funkcja generowania raportów wymaga doinstalowania specjalnego składnika o nazwie Microsoft Report Viewer Redistributable. Jego działanie bazuje na NET Frameworku 3.5 i jego musimy również zainstalować z poziomu funkcji serwera. Viewer służy głównie do przeglądania raportów. Bez niego nie będziemy w stanie nic zobaczyć.

Najpierw zaczynamy od instalacji NET Framework 3.5. Przechodzimy do menedżera serwera, a następnie dodawanie roli i funkcji serwera. Pomijamy wybór roli, skupiamy się na funkcjach. Odnajdujemy składnik NET Framework 3.5 (zawiera wersje NET 2.0 i 3.5). Zaznaczamy go i przechodzimy dalej.

Czekamy aż kreator zainstaluje niezbędne składniki. W tym czasie możemy pobrać Report Viewer. Znajdziesz go na stronie Microsoftu lub pod poniższym linkiem.

Microsoft Report Viewer 2010 Redistributable
MICROSOFT® REPORT VIEWER 2015 RUNTIME

Wersja jest zależna od wersji WSUS jaką dysponujecie. Finalnie obydwie powinny działać. Jeśli nie jesteście pewni otwórzcie przykładowy raport, a program powinien wam wyświetlić jaką wersję potrzebujecie. Kiedy już zainstalujcie NET Framework 3.5 możecie przejść do instalacji Report Viewer.

Instalacja Report Viewer wygląda standardowo jak każdy inny pakiet. Nie trzeba tutaj wiele tłumaczyć.

Po instalacji jeśli miałeś otwartą konsolę WSUS’a to uruchom ją ponownie. Prawdopodobnie nie wykryje zainstalowanego składnika i nadal będzie się upominał o niego. Po restarcie przystawki wszystko powinno być dobrze. Aby to sprawdzić wchodzimy w Raporty i klikamy na pierwszy z brzegu.

Jeśli się nam otworzy oznacza, że prawidłowo zainstalowaliśmy pakiet.

Do wyboru mamy różne raporty. Zaczynając od ogólnych, a kończąc na indywidualnych dla każdego stanowiska oddzielnie. Z raportów możemy wyczytać informacje na temat stanu instalacji aktualizacji oraz pracy serwera. Jeśli jest jakiś problem z wdrożeniem łatek to również znajdziemy to w raportach.